Quantcast
Channel: Lietuvos geografijos mokytojų asociacija
Viewing all 1192 articles
Browse latest View live

Lietuvos mokslininkas: „Techniškai sakant, mes vis dar gyvename ledynmetyje“

$
0
0

ledynmetisKai kalbame apie ledynmetį, dažniausiai įsivaizduojame periodą, pasibaigusį prieš beveik 12 tūkst. metų. Tuo metu dideli Žemės paviršiaus plotai buvo padengti storu ledo sluoksniu. Šiam pasitraukus ledynmetis nesibaigė.

„Techniškai sakant, mes vis dar gyvename ledynmetyje“, – sako Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros lektorius dr. Andrejus Spiridonovas.

Kas yra ledynmetis?

Nebūtinai visas arba beveik visas planetos paviršius turi būti padengtas ledu tam, kad išgyvenamą epizodą galėtume vadinti ledynmečiu.

„Ledynmetis – tai laikotarpis, kada formuojasi kontinentiniai apledėjimai. Tokių apledėjimų metu susidaro didelės ledo masės, kurios neapsiriboja vien aukštikalnėmis. Jos apima ir pačius kontinentus. Mes vis dar esame ledynmetyje ir tas ledynmetis prasidėjo prieš kokius 30 mln. metų, kada Antarktida pradėjo apledėti“, – sako lekt. dr. A. Spiridonovas.

Ledynmetį sudaro visiško ir dalinio apledėjimo epizodai. Pastarieji dar vadinami tarpledynmečiais.

„Kas 100 tūkst. metų keičiasi didelio ir mažo apledėjimo laikotarpiai. Tai taip vadinami tarpledynmečio epizodai. Tokie epizodai pastebimi tik šiaurinėse platumose, nes, pavyzdžiui, čia, Lietuvoje, ledynai seniausiai ištirpę. O pietuose – Antarktidoje – ledynai išlikę, – sako lektorius. – Jeigu taip pasižiūrėsime, Žemė visiškai nuledėjusi nebuvo per paskutinius 30 mln. metų.“

Nacionalinio klimato duomenų centro, įsikūrusio JAV, duomenimis, šiuo metu mes patiriame šiltesnį periodą, kurį A. Spridonovas ir vadina tarpledynmečiu. Tokie periodai dažnai būna gerokai trumpesni, o ir sąlygos ledynmečiui pasitraukti – turi būti beveik tobulos.

„Šiltesni laikotarpiai dažniausiai būna labai trumpi. Trumpi, jeigu žvelgiame per geologinės istorijos prizmę. Jie trunka apie 10 tūkst. metų. O apledėjimas, kai po truputį kaupiasi ledas, ir pats ledynmetis, trunka apie 90 tūkst. metų. Galime teigti, kad per pastaruosius kelis milijonus metų būti apledėjime yra norma, – teigia paleontologas. – Tokių didelių apledėjimų, kada ledas padengia ne tik arčiau polių esančius žemynus, tačiau ir Europą bei Š. Ameriką, per paskutinį milijoną metų buvo mažiausiai aštuoni. Jų periodiškumas susijęs su Žemės ašies ir orbitos pokyčiais. Yra tokie 40, 100, 400 tūkst. metų ciklai. Ledynmečiai darosi vis stipresni ir tam, jog jie pasibaigtų ir ledas nors kiek atsitrauktų, reikalinga beveik tobula orbitinių parametrų kombinacija.“

Paskutinį kartą „tikrai šilta“ buvo prieš 50 mln. metų

Nors pastaruosius kelis milijonus metų galime vadinti ledynmečiu, Žemės istorijoje yra buvę epizodų, kada planeta buvo beveik visiškai laisva nuo ledo.

„Paskutinis toks visiškai laisvas nuo ledo laikotarpis buvo maždaug prieš 50–55 milijonus metų. Žinome, jog tuo metu Žemės paviršiaus temperatūra buvo žymiai aukštesnė nei dabar. Vidutiniškai apie 10 laipsnių, – pasakoja dr. A. Spiridonovas. – Rytinėje Šiaurės Kanados dalyje, salose šalia Grenlandijos, netgi randamos aligatorinių krokodilų liekanos. Dabar tokie krokodilai paplitę kažkur ties Naujuoju Orleanu. Galime įsivaizduoti, kad Šiaurės Kanadoje tuo metu buvo taip pat šilta, kaip dabar Majamyje.“

Antarktida tuo metu irgi atrodė visiškai kitaip.

„Kai paskutinį kartą Antarktida buvo laisva nuo ledynų, klimatas ten buvo panašus į tai, ką dabar matome vakarinėje Šiaurės Amerikos dalyje, Vašingtono valstijoje. Drėgna, vyrauja sezonai. Auga plačialapiai, spygliuočiai augalai. Miškai niūrūs. Galvojama, kad ten egzistavo ir primityvūs žinduoliai, sterbliniai gyvūnai, kažkas panašaus į kengūrų giminaičius“, – sako paleontologas dr. A. Spiridonovas.

Antarktida – ledynmečio įrodymas

Šiandien šalčiu alsuojantis Pietų polio regionas – Žemę vis dar gaubiančio ledynmečio įrodymas.

„Ledynmetis ar ne, galime spręsti pagal tai, kaip dabar atrodo Antarktida. Ji yra tokioje geografinėje padėtyje, kad pati pirma apledėja. Klimatiškai ji atskirta nuo kitų regionų, dėl to, kad ją juosia šaltoji Vakarų vėjų srovė. Ši srovė neleidžia šiltosioms srovėms pasiekti Antarktidos, blokuoja šilumą ir šioji apledėja pirmoji“, – teigia dr. A. Spiridonovas.

Kaip rašoma „Discover“ žurnale, tokios sąlygos susidarė maždaug prieš 34 mln. metų, kuomet Tasmanija ir Pietų Amerika atsiskyrė nuo Antarktidos. Dėl šio įvykio Antarktida ir liko izoliuota nuo šiltų tropinių srovių.

Tuo pačiu metu sparčiai keitėsi ir anglies dvideginio kiekiai atmosferoje, kas irgi turėjo įtakos tokiam kontinento apledėjimui.

Augalai Antarktidoje – dar prieš 5 mln. metų

Nors ledas Antarktidą gaubia jau daugiau nei 30 mln. metų, klimatas ten ne visada buvo toks atšiaurus. Dar prieš 5 mln. metų ten klestėjo augalai, o vasaromis temperatūra šoktelėdavo iki 5 laipsnių šilumos, rašo bbc.com.

Antarktidoje kasant ledą rastos augalų liekanos pasakoja apie į tundrą panašią aplinką. Nieko įspūdingo, lyginant su tuo, kaip žemynas atrodė, sakykim, prieš 50 mln. metų. Bet įdomu yra tai, kad rasta augalinė medžiaga ne tiesiogiai praneša mums, kaip Žemė atrodys ateityje.

Vidutinė planetos temperatūra tuo metu buvo 2–3 laipsniais aukštesnė negu šiandien. Aukštesnis buvo ir vandens lygis – spėjama, kad jis siekė 10–20 metrų daugiau nei šiandienos vandenynai, teigia bbc.com.

Nerimą kelia tai, jog anglies dvideginio kiekiai Žemės atmosferoje tuo metu buvo tokie patys, kuriuos matome šiandien – maždaug 400 anglies dvideginio molekulių kiekvienam milijonui deguonies molekulių. Tokie skaičiai leidžia suprasti, kad Antarktidoje augantys menki augalai – ne gili praeitis, o netolima ateitis.

Šiuo metu oro temperatūra dar nesiekia prieš 5 mln. metų buvusios ribos, tačiau tik todėl, kad sistema vėluoja. Procesas gali užtrukti iki 300 metų.

Ar ledynmetis pasitrauks – spręs žmonės

Žmonių sukeltas atšilimas yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl Žemės atmosferoje šiuo metu cirkuliuoja būtent toks kiekis anglies dvideginio. Paleontologas dr. A. Spiridonovas tikina, kad norint išvysti šio atšilimo pasekmes, laukti 300 metų neprireiks.

„Dabartinio ledynmečio atsitraukimas priklausys nuo mūsų. Nuo to, kaip susitars žmonės. Jeigu anglies dvideginis ir toliau bus išmetamas panašiais tempais, ledynas akimirksniu nesubliūkš. Tikėtina, kad gali stipriai apmažėti. Ir tas apmažėjimas gali įvykti per kelis artimiausius dešimtmečius. Jūros lygis gali pakilti metru, dviem, kas iš esmės būtų „viso gero“ Klaipėdai, – sako dr. A. Spiridonovas. – Netgi dvidešimties centimetrų jūros lygio pakylimas iš karto reikštų išnykusius pliažus. Pasikeistų visa krantų geodinaminė situacija, jie pradėtų irti. Dvidešimt centimetrų – toks nedidelis skaičius, bet jis gali padaryti šimtus milijardų nuostolių. O mes kalbame apie kelis metrus.“

Atšilimas neišvengiamas, šis procesas tęsis dar tūkstančius metų. Žmonijos rankose tik katastrofos mastas. Vienu atveju klimato pokytis gali destabilizuoti civilizaciją, kitu atveju – ją tiesiog sunaikinti. Mokslininkas tikina, kad šis šimtmetis – kritinis žmonijos istorijoje. „Jeigu mes darysime, kaip darėme seniau, jokios civilizacijos nebus. Jeigu mes susitvarkysime, galėsime neapibrėžtai ilgai gyventi“, – sako dr. A. Spiridonovas.

„Valstybės turėtų kuo daugiau investuoti į mokslą. Į visapusišką mokslą, tai ir informacinės technologijos, ir aplinkosauga, ir medicina. Čia turi būti prioritetas tam, kad mes, kaip civilizacija, išliktume, – teigia paleontologas. – Reikėtų žiūrėti ne ko mes norėtume, o ko reikia visiems žmonėms. Mes esame glaudžiai susiję. Jeigu kažkas baisaus įvyksta vienoje Žemės pusėje, iškart pajaučiame.“

Kaip pavyzdį mokslininkas pateikia Afrikoje atsiradusias sausringas zonas.

„Afrikoje atsirado sausringos zonos. Jos plėsis. Kas vyksta dabar? Žmonės spaudžiami keliauti į Europą. Ateityje tai nebus tokie maži kiekiai, šimtai tūkstančių, kurie keliauja dabar. Keliaus šimtai milijonų. Koks tada bus patiriamas spaudimas? Padidės karinių konfliktų tikimybė. Mes turime suprasti, kad šie pokyčiai bus. Turime padėti tiems žmonėms, kad jiems nereikėtų apleisti savo šalių ir keliauti čia. Privalome žiūrėti globaliai. Norime, nenorime – pokyčiai ateis.“

Išnyks planetos istorijoje

Didelio atšilimo pasekmės būtų katastrofiškos – milijonai žmonių būtų priversti keliauti, dar daugiau jų neturėtų ką valgyti. Lede ir amžinojo įšalo žemėse yra palaidotos negyvų organizmų liekanos – augalai, gyvūnai. Temperatūrai kylant šios liekanos į atmosferą išmestų vis daugiau ir daugiau anglies dvideginio tol, kol žemė virstų savotišku pragaru. Anot dr. A. Spiridonovo, Žemė atsigautų.

„Globalinės geologinės sąlygos neleistų tokiam anglies dvideginio kiekiui ilgai egzistuoti. Jis tiesiog išnyktų“, – sako mokslininkas.

Viena priežasčių – Indijos ir Azijos plokščių susidūrimas.

„Prieš maždaug 30 mln. metų Indija vožėsi į Aziją apie 20–30 centimetrų per metus greičiu. Toks didelis smūgis suglamžė visą Aziją. Manoma, kad tas susidūrimas ir sukėlė ilgalaikį šaltėjimą, kuris tęsiasi iki dabar. Dėl smūgio susidarę kalnai ir juose esančios uolienos reaguoja su anglies dvideginiu ir išima jį iš atmosferos, – pasakoja dr. A. Spiridonovas. – Dabar žmonės išmes daug anglies dvideginio, klimatas atšils, galbūt mūsų civilizacija žlugs. Bet po dešimties, dvidešimties tūkstančių metų, dėka tokių geologinių aplinkybių, visas šis anglies dvideginis iš atmosferos bus pašalintas.“

„Žiūrint į visą planetos istoriją, žmonių sukeltas atšilimas atrodys kaip koks temperatūrinis spyglys. Aišku, mums jis baisus. Bet reikia turėti omenyje tai, kad šitas poveikis tęsis nuo tūkstančio iki dešimčių tūkstančių metų. Mūsų civilizacijos masteliais tai yra labai daug. Geologiniais masteliais tai akimirka“, – teigia paleontologas.

Šaltinis: technologijos.lt


Moksleivių atrankos dalyvauti tarptautinėse geografijos olimpiadose REZULTATAI

$
0
0

iGEO_geografijaGegužės 12 d. Vilniuje įvyko mokinių atranka i XVI Pasaulinę bei VI Baltijos šalių geografijos olimpiadas. Atrankoje galėjo dalyvauti 2019 metų Lietuvos mokinių olimpiados 1–16 vietų laimėtojai. Į atranką atvyko 14 moksleivių.

Mokinių eiliškumas rezultatų protokole pagal vietas

1 vieta. Dovydas Vasiliauskas, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

2 vieta. Simas Kontrimas, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, mokytojas Stasys Dainius

3 vieta. Julius Nikolajevas, Vilniaus licėjus, mokytoja Jolita Milaknienė

4 vieta. Gabija Vasiliauskaitė, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

5 vieta. Marius Danilevičius, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, Judita Leišytė

6 vieta. Saulė Janavičiūtė, Palangos senoji gimnazija, mokytojas Nerijus Vaišvilas.

7 vieta. Edgaras Zaboras, Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis

8 vieta. Elijus Gaidelionis, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

9 vieta. Gabrielė Tijūnaitytė, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto “Rasos” gimnazija, mokytoja Rasa Preikšienė

10 vieta. Ugnė Šličiūtė, Tauragės „Versmės“ gimnazija, mokytoja Jūratė Orlovienė

11 vieta. Adomas Gedvilas, Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytoja Ingrida Tamošauskienė

12 vieta. Simonas Baltūsis, Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis

13 vieta. Antanas Gražulis, Vilniaus licėjus, mokytoja Linoreta Vasilevičienė

14 vieta. Ugnius Žagarys, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija, mokytoja Jovita Vizbarienė


Pirmoji Lietuvos moksleivių rinktinė, atstovausianti mūsų šalies garbę

XVI Pasaulinėje geografijos olimpiadoje Honkonge (Kinija) liepos 29 – rugpjūčio 6 d.

Dovydas Vasiliauskas, Kauno technologijos universiteto gimnazija

Simas Kontrimas, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija

Julius Nikolajevas, Vilniaus licėjus

Gabija Vasiliauskaitė, Kauno technologijos universiteto gimnazija

.

P.s. Baltijos šalių olimpiados organizavimo komiteto nutarimu, į Baltijos šalių olimpiadą nėra kviečiami paskutinės-baigiamosios klasės mokiniai.

.

Pirmoji  ir antroji Lietuvos moksleivių rinktinės, atstovausiančios mūsų šalies garbę

VI Baltijos šalių olimpiadoje Karaliaučiuje (Rusija) birželio 24–28 d.

Marius Danilevičius, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija

Saulė Janavičiūtė, Palangos senoji gimnazija

Edgaras Zaboras, Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis

Adomas Gedvilas, Plungės „Saulės“ gimnazija

.

Šiais metais birželio 5–9 d. vyks pasiruošimo tarptautinėms olimpiadoms stovykla. Joje galės dalyvauti ne tik į tarptautines olimpiadas atrinkti mokiniai, bet ir kiti norintys. Apie stovyklą informacija bus paskelbta artimiausiu metu.

.

Atrankos organizatoriai:

Angelė Pakamorienė, LGMA olimpiadų organizavimo komiteto pirmininkė, Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų katedros lektorė, Gargždų „Minijos” progimnazijos mokytoja ekspertė

Rytas Šalna, LGMA prezidentas, IGEO komandų vadovas, IGEO tarptautinės vertinimo komisijos narys

Georgijus Sapožnikovas, Vilniaus Naujamiesčio vidurinės mokyklos geografijos mokytojas ekspertas

.

Dėkojame visiems moksleiviams, kurie dalyvavo atrankoje, taip pat jų mokytojams. Neabejotina, kad visų bendras įdirbis labai didelis ir ateityje visi šie moksleiviai pasieks didelių aukštumų.

.

Lietuvos moksleiviai Pasaulinėse ir Europos geografijos olimpiadose dalyvauja nuo 2004 m. Per visą šį laiką į Lietuvą parvežti 34 medaliai.

2006 m. Brisbane (Australija) vykusioje VI-oje Pasaulinėje olimpiadoje lietuviai pelnė 3 bronzos medalius,

2008 m. Tunise vykusioje VII-oje Pasaulinėje olimpiadoje lietuviai pelnė 1 sidabro ir 3 bronzos medalius.

2009 m. Lenkijoje vykusioje Vidurio Europos šalių olimpiadoje lietuviai pelnė 2 sidabro ir 2 bronzos medalius.

2010 m. Taivane vykusioje VIII-oje Pasaulinėje olimpiadoje lietuviai pelnė 1 aukso ir 1 sidabro medalį.

2011 m. Čekijoje vykusioje Vidurio Europos šalių olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 3 bronzos medalius.

2012 m. Vokietijoje vykusioje IX-oje Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 1 aukso ir 1 bronzos medalį.

2013 m. Japonijoje vykusioje X-oje Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleivė pelnė 1 sidabro medalį.

2014 m. Lenkijoje vykusioje XI-oje Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 1 aukso ir 1 sidabro medalį.

2015 m. Rusijoje vykusioje XII Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 2 sidabro medalius.

2016 m. Kinijoje vykusioje XIII Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 2 sidabro ir 1 bronzos medalį.

2017 m. Serbijoje vykusioje XIV Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 1 aukso, 2 sidabro ir 1 bronzos medalį.

2018 m. Kanadoje vykusioje XV Pasaulinėje olimpiadoje Lietuvos moksleiviai pelnė 1 aukso ir 3 sidabro medalius.

.

Atranka organizuota LGMA tarybos nutarimu,

bendradarbiaujant su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru

Mokiniai kviečiami į geografijos olimpiečių vasaros stovyklą

$
0
0

Olimpiečių_stovykla_geografijaLGMA olimpiadų organizavimo komitetas informuoja, kad birželio 5–9 d. Pervalkoje bus organizuojama geografijos olimpiečių stovykla 9-12 klasių mokiniams. Dalyvauti šioje stovykloje yra galimybė ir tiems mokiniams, kurie nevyksta į tarptautines olimpiadas, bet nori kartu įveikti visą pasiruošimo programą.

Dalykinė stovyklos programa sudarys galimybę mokiniams pagilinti geografijos teorines žinias, patobulinti praktinius įgūdžius bei praplėsti savo akiratį bendraujant su geografija besidominčiais mokiniais ir geografijos specialistais.

Dalyvauti šioje stovykloje siūloma 9-11 klasių mokiniams, kurie šiais metais dalyvavo respublikinėje olimpiadoje Kaune. Neabejotina, kad, pagilinę žinias, patobulinę praktinius įgūdžius bei išsiaiškinę užduočių atlikimo metodikas, mokiniai kitais metais gali parodyti aukštesnius rezultatus ir kovoti dėl medalių.

Stovyklos dalykinis turinys:

1.       Rajoninės ir respublikinės olimpiadų darbų analizė.

2.       Aplinkos tyrimų, vietovės stebėjimų bei duomenų rinkimo praktiniai užsiėmimai.

3.       Praktinis kartografavimas.

4.       Duomenų sisteminimo ir analizavimo metodika.

5.       Užduočių atlikimo metodika.

6.       Pažintiniai žygiai, kita veikla.

Stovyklos kaina mokiniui – 250 eurų. Į šią kainą įeina 4 nakvynės Pervalkoje, maitinimas 3 kartus per dieną, visas dalykinis turinys ir kt.

Mokytojų prašome pasidomėti, gal Jūsų mokyklos gali prisidėti prie gabių mokinių ugdymo ir pilnai ar dalinai finansuoti stovyklos išlaidas.

.

Jus domina šis pasiūlymas – prašome registruotis, klausti, domėtis: lgmainformacija@gmail.com

LGMA olimpiadų komiteto informacija

TAPK GEOGRAFIJOS MOKYTOJU STUDIJUODAMAS VILNIAUS UNIVERSITETE

$
0
0

studijosKviečiame rinktis Chemijos ir geomokslų fakulteto bakalauro programą Geografija, Meteorologija ir Hidrologija arba Kartografija ir geografinės informacijos sistemos ir pasinaudojus gretutinių studijų galimybe įgyti Geografo pedagogo kvalifikaciją..

Geografija tiria žemės gamtinių ir žmogiškųjų (ekonominių, apgyvendinimo ir kt.) reiškinių kitimą erdvėje. Nuolatos augant visuotiniam susidomėjimui tokiomis problemomis kaip klimato kaita, migracija ar ekologija, geografija geba pateikti atsaką į kylančius iššūkius. Programa parengta atsižvelgiant į Europos ir Lietuvos aukštojo mokslo plėtros tendencijas ir krašto tvarkymo poreikius.

Meteorologija ir hidrologija tiria procesus, vykstančius atmosferoje, jūrose, upėse, ežeruose, pelkėse, vandens talpyklose ir lemiančius šių gamtos išteklių kokybę. Ši studijų programa rengia profesionalius „vandenų ir orų“ specialistus: hidrologus, meteorologus ir klimatologus. Sparčiai vykstanti klimato kaita šiandien susilaukia vis daugiau dėmesio, tad šios srities specialistai yra itin paklausūs.

Kartografija – mokslas apie žemėlapius ir erdvines geografines informacines sistemas, jų sudarymą ir jų naudojimą, spausdinimą bei geografinius duomenis, naudojamus kartografiniams kūriniams sudaryti. Pagrindinės šio mokslo kryptys – įvairių reiškinių mokslinė erdvinė analizė ir jų grafinis vizualizavimas. Pagrindinis instrumentas – geografinės informacijos sistemų (GIS) programų paketai, nuotolinių tyrimo metodų aparatūra, grafinės kompiuterinės programos.

Bakalauro studijų metu pasirinkus Dalyko pedagogikos gretutines studijas galėsite įgyti geografijos mokytojo profesinę kvalifikaciją.

Gretutinės krypties studijos – pirmosios pakopos studijų programos dalis, kurią sudaro privalomieji ir (ar) studento pasirenkami kitos studijų krypties dalykai ir kuri atitinka minimalius šios studijų krypties reikalavimus. Greta pagrindinės studijų krypties programos (jos apimtis mažėja iki 180 kreditų) yra studijuojama Dalyko (geografijos) pedagogikos 60 kreditų apimties gretutinė studijų programa.

Profesinės pedagoginės studijos – tai galimybė studentams, turintiems dalyko bakalauro kvalifikacinį laipsnį įgyti pedagoginį išsilavinimą, apimantį teorines žinias, gebėjimus, praktinius įgūdžius ir vertybines nuostatas, leisiantį jiems dirbti dalyko mokytojais ir atlikti su pedagogine veikla susijusias funkcijas įvairių tipų bendrojo ugdymo pagrindinėse ir vidurinėse mokyklose bei kitose edukacinę veiklą vykdančiose institucijoje (vaikų socializacijos centruose).

PRAŠYMŲ PATEIKIMAS Pirmojo etapo prašymų teikimas vyksta nuo birželio 1 d. Programų aprašai ir naujausia informacija nuolatos skelbiama Vilniaus universiteto puslapyje https://www.vu.lt/kviecia/bakalauro-studijos

Daugiau informacijosKviečiame rinktis geomokslų studijas Vilniaus universiteto Geomokslų institute

Vilniaus universiteto Geomokslų instituto informacija

Kaip išgelbėti Gedimino kalno šlaitus? Įdomus gamtininko pasiūlymas ir kodėl tam netinka nei medžiai, nei žolė

$
0
0

vynvytis-penkialapisLietuvoje kuo toliau, tuo labiau įsigali svetimžemės augalų rūšys. Vienos jų dėl klimato sąlygų pasikeitimo reikalauja ypatingos priežiūros, kitos – jaučiasi ne blogiau negu savo namuose. Prie tokių augalų priskiriamas ir penkialapis vynvytis.

Jo gimtinė – rytų ir centrinė Šiaurės Amerikos dalys. Gerai pritapęs prie klimato sąlygų, pabėgęs iš kultūrinių teritorijų, jis elgiasi kaip lapė vištidėje. Laipiojimas medžiais – mažiausiai užkliūvanti jo savybė, blogiausia, kad penkialapis vynvytis visiškai užkloja neprižiūrimą gamtinį plotą, jame bioįvairovė nuskurdinama iki vienos rūšies. Tai ypač aktualu miškuose, besiribojančiais su sodininkų bendrijų plotais.

Vokietijoje vynuogės sodinamos ant stačių šlaitų. Vynvytis – tai laukinė vynuogė. Panašiai taip galėtų atrodyti ir Gedimino kalno šlaitai
©Povilo Vitkausko nuotr.

Penkialapio vynvyčio – augalo užkariautojo savybes būtų pravartu pritaikyti žymiai platesniu mastu, negu yra dabar. Galima, nors laikinai, apželdinti ir paslėpti aptrupėjusias fortų ar nepatrauklių pastatų sienas.  Ši augalų rūšis gali vienu metu formuoti  žolinę dangą su tik medžiams priskiriamomis savybėmis.

Mūsų krašte dar neatsirado tokie augalai, kurie žemės paviršiuje formuoja dešimtimis metrų siekiančius, storus, lyg kalėjimų grotos, persipinančius šakniastiebių tinklus. Atsiribojant nuo ypač liaupsinamos penkialapio vynvyčio savybės – laipioti vertikaliais paviršiais, reikia išskirti daug naudingesnę jo savybę – surišti šlaitą.

Jauni vynvyčio stiebeliai po lapais
©Povilo Vitkausko nuotr.

Teko skaityti 2013 metais Tatjanos Aleksandrovnos Andruško parašytą disertaciją apie penkialapio vynvyčio panaudojimą šlaitų apželdinimui. Mokslininkė savo eksperimentais įrodė šio augalo naudą apželdinant šlaitus.

Gamtininkai negali likti nuošalyje nuo mūsų šalies pasididžiavimo – Gedimino kalno Vilniuje išsaugojimo. Dauguma nori kalną apsodinti medžiais. Visgi tai laikina priemonė, nes medžiai naudingi gali būti tik labai jauname amžiuje.

Ant kalno augę medžiai galėjo sverti kiekvienas po pusę tonos. Į tą svorį įeina kamieno, šakų mediena, lapai, net ant jų susikaupusi kritulių drėgmė. Medžio svoris labai reikšmingas ir neigiamas kalno stabilumo faktorius. Nukirtus medį, o taip pat jam išgriuvus ar nudžiuvus, kelmai, atsikratę tokio svorio iš karto „šoktelį“ į viršų, dirvožemyje palikdami ertmes. Vėjas, siūbuodamas medžius, tampo jų šaknis, skatina naujų ertmių žemėje atsiradimą.

Po medžio nunykimo būtinas kelmų pašalinimas. Ši neišvengiama operacija visiškai sumaišo šlaito dirvožemio viršutinį derlingą sluoksnį su mažiau derlingais apatiniais. Medis turi vieną, įrodytą naudą kalnui – sumažina liūčių poveikį dirvožemiui. Tačiau ir tai yra ginčytina – nuo lajų tekantys vandenys koncentruojasi ertmėse tarp medžių.

Dabar siūloma šlaitus apsėti varpinėmis žolėmis. Aišku, kad jos nesusilpnins liūčių poveikio ir kentės nuo joms pačioms pavojingo sausros. Varpiniai ir kiti augalai lengvai užsikrečia piktžolėmis, po peržydėjimo skleidžiančiomis pūkų debesis.

Spaudoje galima rasti žinių, kad vynvyčio stiebai laikosi žemės paviršiuje. Tai kalba apie kultūrinę aplinką, tvarkomas vejas. Stiebai pastoviai laistomoje teritorijoje, kur nušluojami ar nugrėbiami lapai ir kitos organinės medžiagos, nejaučia poreikio lįsti į žemę, kuri dažniausiai būna sutrypta, suplūkta. Terminą lįsti į žemę aš pasiskolinau iš literatūros. Tą procesą reiktų įvardinti kaip slėpimąsi po lapais. Penkialapio vynvyčio lapai kelis kartus vienas kitą užkloja – tai pati tobuliausia apsauga nuo liūčių – tikras kalno stogas! Šie augalai nebijo nei užtamsinimo, nei sausros, atsparūs ligoms ir kenkėjų pažeidimams, miesto oro taršai visiškai nereiklūs dirvožemiui.

Vynvyčių „okupuoti“ medžiai…
©Povilo Vitkausko nuotr.

Keliaujant pietų Vokietijos keliais teko stebėti ant stačių šlaitų įveistus vynuogynus. Vynuogės priskiriamos tai pačiai vynmedinių šeimai kaip ir vynvyčiai, jie turi daug morfologinių panašumų. Nors vynuogių šaknys gerokai galingesnės nei vynvyčių, jų ir paskirtis kitokia- auginti derlių. Vynuogės auga dirbamoje, mindžiojamoje dirvoje, vietovėse, kur dažnesnės liūtys, pavojingesnis šlaitų ardymas.

Vynuogynais apaugę šlaitai
©Povilo Vitkausko nuotr.

Vynvyčiais papuoštas kalnas visą vasarą mus džiugintų sodria žalia spalva, o rudenį raudonuotų kaip ugnis. Tai primintų mūsų laisvės žiburį.

Imtis rašymo mane paskatino dalies visuomenės narių mintys spaudoje. Dauguma apsistoja ties idėja kalną apsodinti medžiais. Tos pas mus labai išvystytos idėjos netoleruos užsienio ekspertai.

Pavasaris įsisiūbavo – planuokime Gedimino kalno apželdinimo darbus.

©Povilo Vitkausko nuotr.

Gamtininkas Povilas Vitkauskas

Šaltinis: technologijos.lt

6 pagrindinės priežastys, kodėl pasaulyje tiek daug žmonių neigia klimato kaitą: kodėl tai vyksta ir kaip tai susiję su šimtais milijonų dolerių

$
0
0

99Didžioji pasaulio dalis niekaip negali suprasti, kodėl vis dar yra klimato kaitos neigėjų, kai mokslas jau įrodė, kad klimato kaita vyksta. Daugeliui mūsų tokius žmones labai sunku suprasti.

Praktiškai visi mokslininkai sutaria, kad klimato kaita vyksta ir jos padariniai yra akivaizdūs: stiprėjantys bei dažnėjantys ciklonai, milžiniški gaisrai bei sausros, viską niokojantys potvyniai ir kiti ekstremalūs reiškiniai.

Tad, kaip dar kažkas gali to nematyti ir įnirtingai viską neigti?

Šis skeptiškumas susideda iš 6 skirtingų elementų, kurie persidengia ir jų bendra sąjunga tik sustiprina tokių žmonių įsitikinimus.

Į šį sąrašą patenka patvirtinimo šališkumas, kai ieškoma ir remiamasi informacija, kuri patvirtina mūsų įsitikinimus bei pasirinkimus.

Kitaip tariant, jei manau, kad klimato kaita nevyksta, tai ir rasiu galybę mokslo bendruomenės nepatvirtintų straipsnių ir neaiškios kilmės „Youtube“ filmukų, kurie patvirtins jau susiformavusius įsitikinimus. Kaip ir galima suprasti – kritinio mąstymo čia vargiai daug rasime.

Kiti elementai yra ne mažiau svarbūs: genties partizanizmas, ideologijos, Duningo-Kriugerio efektas, sąmokslo idėjos ir iškastinio kuro pramonės vykdomos dezinformacijos kampanijos.

Mokslininkams klimato neigėjai yra įdomus iš mokslinės pusės ir per pastaruosius du dešimtmečius mokslininkai gana intensyviai tyrinėjo tokį skepticizmą bei neigimą ir jų priežastis.

Pagrindiniai mokslininkai dirbantys šioje srityje yra: psichologijos profesorius Stephan’as Lewandowsky’is; jo kolega Dana’s Nuticelli’s; taip pat atmosferos reiškinių profesorė Katherine’a Hayhoe’a; kognityvinių mokslų profesorius John’as Cook’as, kuris sukūrė „Skeptical Science“ internetinę svetainę ir joje galima rasti objektyvios informacijos, paneigiančios klimato kaitos neigėjų argumentus; bei visuomenės psichologijos profesoriai David’as Dunning’as bei Justin’as Kruger’is, kurie ir nustatė dabar gerai žinomą Duningo-Kriugerio efektą.

Žinoma, yra gerokai daugiau mokslininkų, akademikų, tyrėjų, kurie siekia suprasti, kaip veiksmingiau bendrauti su visuomene ir jai aiškiau bei suprantamiau pateikti mokslines tiesas, kad liktų kuo mažiau vietos neteisingoms interpretacijoms ir savų, klaidingų išvadų darymui.

Taip pat egzistuoja tokios organizacijos, kaip „Pew Research Center“, kuri reguliariai atlieka visą pasaulį apimančius tyrimus dėl klimato kaitos, įtraukdama demografines, politines ir religines priežastis.

Grįžtant prie tų 6 skirtingų elementų, kurie nulemia skepticizmą klimato kaitos bei kitų klausimų atžvilgiu, patvirtinimo šališkumas galioja mums visiems.

Mes visi matome pateiktus įrodymus per savo turimą tam tikrą filtrą ir labiau tikime tuo, kas atitinka mūsų įsitikinimus. Kad pakeistume savo įsitikinimus reikia gauti dešimt kartų daugiau informacijos, palyginus su tuo informacijos kiekiu, kuris patvirtina mūsų turimus įsitikinimus.

Kadangi daugelis klimato kaitos neigėjų praleidžia daug laiko įvairiose svetainėse, kurios patvirtina jų įsitikinimus, įrodyti jiems mokslo patvirtintas tiesas bei išeiti iš savo nusistatymo rėmų tampa dar sunkiau.

Patvirtinimo šališkumas yra gana paprastas dalykas ir naudojamas komunikacijos strategijose. Viskas ko reikia, tai žiniasklaidą užtvindyti skeptiška informacija ir skeptiškai nusiteikę žmonės tokią informaciją patvirtins ir sustiprins.

Tokią strategiją ilgus metus naudojo ir vis dar naudoja iškastinio kuro pramonė. Ji tokiai strategijai negaili ir šimtų milijonų dolerių.

Bet kas pirmiausiai sukelia tą šališkumą? Kas motyvuoja daugelį žmonių būti skeptiškais?

Kai kuriuos veikia jų ideologija. Daliai žmonių nepatinka vyriausybės daromi veiksmai ir reguliavimai, nors daugelis jų yra būtini, norint kovoti su klimato kaita. Tad tokie žmonės yra linkę būti įtaresni dėl visuotinio atšilimo, nes jie tiesiog nemėgsta tų sprendimų, kuriuos būtina priimti.

Didelę žmonių dalį veikia genčių partizanystė. Visuotinis atšilimas, ypač JAV, tapo demokratų esminiu klausimu, kurie tvirtai remia mokslą ir jo pateikiamus įrodymus.

Tuo tarpu respublikonai yra linkę griežtai atmesti mokslo įrodymus. Toks partijų elgesys visiškai nepadeda siekti objektyvumo, bet tokia tiesa. Žmonės aklai tiki jų sakomais teiginiais, įnirtingai juos gina bei koneveikia priešingos stovyklos atstovus ir objektyvaus mąstymo čia lieka mažai.

Ir dar prie viso šito prisideda Duningo-Kriugerio efektas. Daugelio skeptikų ir neigėjų kompetencija yra labai žemo lygio ir jie yra labai stipriai save pririšę prie gautos pirminės informacijos, kuri yra gauta iš neaiškių šaltinių, nekompetentingų institucijų, pasauliniu mastu nepripažintų mokslininkų ir dažniausiai nekelianti pasitikėjimo bei mąstant bent truputi kritiškai – visiškai absurdiška.

Žinoma, tokie žmonės mano, kad jie yra teisiausi – juk taip smagu laikyti save absoliučiai teisiu ir viską žinančiu. Tik realybėje taip nėra.

Duningo-Kriugerio efektas. Itin nedaug žinių turintis žmogus laiko save geriau viską išmanančiu nei aukščiausio lygio specialistas
©commons.wikimedia.org

Ir paskutinis itin svarbus dalykas, kuris būdingas klimato kaitos neigėjų ratui – sąmokslo idėjos. Lewandowsky’is ir Cook’as buvo pagrindiniai įvairių sąmokslo tipų tyrimo autoriai, kurie nustatė stiprų ryšį tarp tikėjimo kokia nors viena sąmokslo teorija ir to, kad klimato kaitos mokslas tėra konspiracinė apgaulė.

Kitaip tariant, jei tikite, jog nusileidimas Mėnulyje yra melas, Žemė plokščia – ką gi, jūs labiau tikėsite ir tuo, kad visuotinis atšilimas tėra apgaulė.

Lewandowsky’is patyrė didžiulį spaudimą ir išpuolius dėl šio savo tyrimo rezultatų. Esmė yra ta, kad pati sąmokslo idėja yra labai patogi ir save gydanti. Tiesiog kiekvienas pateiktas naujas faktas gali būti paaiškintas išplečiant sąmokslo teoriją ir tokie žmonės nuolat randa naujų argumentų paneigti akivaizdžius faktus.

Sąmokslo idėjos demografinė padėtis šiuo metu labai sutampa su dešiniųjų (JAV) rinkėjų demografine padėtimi ir dėl to atsiranda nesveikai didelis trigubas efektas. Linkstama link sąmokslo idėjų, prie neigimo prisideda genties parama ir dar dešiniųjų spauda sustiprina visą šį burbulą, kuris nuolat palaiko klaidingų idėjų skleidimą.

Tai neįtikėtinai sudėtinga problema, tačiau yra vilties ženklų

Katherine’ai Hayhoe’ai labai sunkiai sekėsi įtikinti konservatyviai nusistačiusius JAV protestantus klimato kaitos mokslu. Ir kaip jai tai pavyko padaryti? Na, ji pati yra protestantė.

Per pirmąsias 20 valandų trukmės paskaitas ji paprastai kalba apie krikščioniškus įsitikinimus ir diskusiją formuoja atsižvelgdama į tuos įsitikinimus. Tada tokioje vertybių skalėje ir esamame kontekste ji pristato klimato kaitos mokslą. Katherine’a neignoruoja šių žmonių įsitikinimų ir jų nekritikuoja, bet juos priima tokius, kokie yra.

Visai neseniai buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta nustatyti kodėl žmonės pakeičia savo nuomonę apie klimato kaitą. Duomenys surinkti iš „Reddit“ svetainės, kurioje prieš klimato kaitą nusistatę žmonės pakeitė savo nuomonę ir štai kokios buvo pagrindinės priežastys:

  • Mokslas – 47 procentai žmonių teigė, kad tai pagrindinė priežastis kodėl jie pakeitė nuomonę. Jie peržvelgė mokslinius tyrimus bei jų rezultatus ir pastarieji juos įtikino;
  • Rūpestis Žeme – 29 procentams tai buvo pagrindinė priežastis. Noras, kad pasaulis būtų geresne, o ne blogesne vieta yra praktiškai visuotinis. Ir atsinaujinančių energijos šaltinių naudos aplinkai, palyginti su iškastiniu kuru, beveik neįmanoma ignoruoti;
  • Orai – 21 proc. – tokie reiškiniai, kaip uraganas Harvey’is, didžiausi istorijoje gaisrai Kalifornijoje, 30 procentų Bangladešo užtvindę potvyniai ir panašūs kataklizmai verčia žmones suprasti, jog tai ir yra klimato kaita. Visiškai neįprasti ir neįtikėtinai stiprūs reiškiniai, kurių žmonės niekada nepatyrė savo gyvenime, verčia skeptikus abejoti savo įsitikinimais;
  • Patikimumas – 17 proc. – beveik penktadalis anksčiau skeptiškai klimato kaitos klausimais nusiteikusių žmonių teigė, kad buvo sunku patikėti kitų skeptikų išsakomais teiginiais. Iškastinio kuro finansavimas, akivaizdūs melai, teiginių iškraipymai ir taip toliau. Kai draugai, klimato kaitos neigėjai pradeda kalbėti apie plokščią Žemę, kad Mėnulyje niekas ir niekada nenusileido, protingiems žmonėms kyla klausimas: „Hmmmm, dėl ko jie dar klysta?“. Pažvelgę į kitą pusę jie pamato daugybę kompetentingų institucijų, visame pasaulyje žinomų, gerbiamų ir pripažintų mokslininkų, kurie apie klimato kaitą kalba ramiai bei argumentuotai.

Tad štai kokios tos priežastys, kodėl žmonės atsisako priimti mokslinius faktus ir kad klimato kaita vyksta. Tokie žmonės iš anksto turi akivaizdžius įsitikinimus, kurie juos verčia į klimato kaitą žvelgti skeptiškai. Jie dešimtmečius yra veikiami klaidingos informacijos ir jiems psichologiškai yra lengviau ir toliau neigti klimato kaitą, nei priimti realybę.

Bet yra vilties. Daugelis kognityvinių mokslų mokslininkų vertina, kokie mechanizmai palaiko mokslo neigimo šalininkus, taip pat daugėja žmonių, kurie tiki faktiniais įrodymais ir akivaizdžiais įrodymais, bei tokie pavyzdžiai, kaip Katherine’os Haynoe’os darbas, parodo, jog galima ir reikia dirbti ir su tomis žmonių grupėmis, kurios yra stipriai nusistačiusios vienu ar kitu klausimu.

Galiausiai tikrovė vis tiek laimės. Ji turi puikią savybę – ilgainiui nugalėti visus melus.

Šaltinis: technologijos.lt

Įvyko II Vilniaus miesto Ryto Šalnos vardo geografijos konkursas 6 klasių mokiniams

$
0
0

Ryto_Salnos_Geografijos_konkursas_LOGOGegužės 21 d. Vilniaus šv. Kristoforo progimnazijoje vyko jau antrasis Vilniaus miesto Ryto Šalnos vardo geografijos konkursas 6 klasių mokiniams. Konkurse dalyvavo 10 komandų iš įvairių Lietuvos mokyklų. Šių metų konkurso tema – Šiaurės Amerika. Užduotis konkursui ruošė Vilniaus miesto geografijos mokytojų asociacijos organizacinis komitetas.

Komandos konkurse turėjo įveikti 6 turus, kuriuose buvo pateiktos įvairaus pobūdžio užduotys.

Konkursas prasidėjo nuo greitųjų klausimų iš pagrindinių Žemės sferų, vėliau konkurso dalyviai keliavo po Lietuvos etnografinius regionus, dėliojo Šiaurės Amerikos mozaiką, analizavo vaizdines užduotis.

Šio konkurso išskirtinumas yra ne tik tai, kad jis yra komandinis, bet ir tai, kad vaikai atlieka orientacinę užduotį lauke, bei išmaniąją užduotį su mobiliaisiais telefonais.

Prieš atvykstant į konkursą, komandoms yra skiriama ir namų darbų užduotis, kuri pristatoma konkurse, vertinama ir jai įsteigtas atskiras prizas. Šiais metais komandos kūrė pašto ženklą, skirtą Šiaurės Amerikai. Darbai buvo puikūs, o pristatymai – nuo šmaikščių istorijų iki tikrų indėniškų šokių. Būtent pastarasis pristatymas ir pašto ženklas, kurį sukūrė Vilniaus Gabijos gimnazija, pelnė daugiausia balsų ir buvo apdovanotas atskiru prizu.

Šiais metais komandos buvo labai stiprios ir per visus turus viena nuo kitos atsilikdavo labai mažu skirtumu.

2019 metų konkurse nugalėtojais tapo:

1 vieta – Vilniaus Žemynos progimnazijos komanda, mokytoja Valentina Langienė

2 vieta – Vilniaus Tuskulėnų gimnazijos komanda, mokytoja Aušra Klimkienė

3 vieta – Vilniaus Šv. Juozapo mokyklos komanda, mokytoja Lina Tamulionienė

Konkurso dalyvius sveikino Vilniaus šv. Kristoforo šokių ansamblis „Šypsena“, muzikos ansamblis, progimnazijos direktorė Jurgita Zinkienė, na ir, žinoma, pats konkurso iniciatorius, geografas Rytas Šalna.

Dėkojame visiems už dalyvavimą ir tikimės, kad kitais metais šis puikus konkursas bus dar platesnis.

Vilniaus miesto LGMA skyriaus pirmininkė

Lina Barauskienė




Lietuviai po savo šalį keliauja daugiau nei estai ar latviai

$
0
0

Lithuania-Trakai-762676237-1440x823375,6 tūkst., arba net 15,4 proc. daugiau. Šis vietinių turistų augimas 2019 m. I ketvirtį yra didžiausias per pastaruosius 5 metus.Po šalį keliavę Lietuvos gyventojai sausio, vasario ir kovo mėnesiais dažniau rinkosi ir nakvynę apgyvendinimo įstaigose – jose praleido 795,6 tūkst. nakvynių, t.y. net 14,1 proc. daugiau nei 2018 m. I ketvirtį. Viso po Lietuvą minėtą laikotarpį bent su viena nakvyne keliavo 663,4 tūkst. turistų, arba 10,8 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2018 m.

Lietuviai po savo šalį keliauja daugiau nei estai ar latviai. Vietinio turizmo augimas pirmą ketvirtį net pakoregavo Lietuvos turizmo rinkos dalis: po šalį keliaujantys Lietuvos gyventojai sudarė 56,6 proc. visos turizmo rinkos. Šis rodiklis kompensuoja turistų iš užsienio srautams būdingus sezoninius svyravimus. Palyginimui, Latvijoje vietinis turizmas sudaro tik apie 30 proc., Estijoje – apie 40 proc. visos turizmo rinkos.

Augimas kaip visoje Europoje. „Užsienio turistų augimas Lietuvoje minėtą laikotarpį – 287,8 tūkst., arba +5,4 proc.– atitiko pasaulines tendencijas: Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos teigimu, visame Europos regione užsienio turistų srauto augimas per pirmus tris metų mėnesius vidutiniškai siekė 5 proc. Kitą ketvirtį prognozuojamas užsienio turistų srautų suintensyvėjimas. Itin optimistinis rodiklis – auganti vidutinė užsienio turistų viešnagės trukmė Lietuvoje”, – teigia „Keliauk Lietuvoje” vadovas Dalius Morkvėnas.

Svečiuose – kaimynai. Daugiausia turistų šių metų I ketv. į Lietuvą bent su viena nakvyne atvyko iš Rusijos (37,9 tūkst.), Baltarusijos (37,6 tūkst.), Latvijos (29 tūkst.) ir Lenkijos (26,1 tūkst.). Reikšminga tai, kad turistai iš Lenkijos viešnagei Lietuvoje skyrė daugiau laiko – vidutinė jų viešnagės trukmė šių metų I ketvirtį siekė 2,21 nakties (2018 m. tuo pačiu laikotarpiu – 1,95 nakties).

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Baltic states tourism“

Iš dviejų šalių – didžiausias augimas nuo 2015 m. Turistų srautas 2019 m. I ketvirtį labiausiai augo iš Ukrainos (24,1 tūkst. turistų, arba 32,1 proc. daugiau nei 2018 m. I ketv.). Ukraina patenka į Lietuvos užsienio turizmo rinkų TOP10. Taip pat dviženkliu augimu pasižymėjo Jungtinė Karalystė – su bent viena nakvyne per pirmus tris šių metų mėnesius Lietuvoje viešėjo 13,8 tūkst. (24,4 proc. daugiau nei 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu) turistų iš šios šalies. Pagerėjęs susisiekimas (š.m. gegužę atidarytas skrydis iš Vilniaus į London City oro uostą) turėtų dar labiau padidinti Lietuvos kaip turistinės šalies patrauklumą britams.

Šie statistiniai duomenys neapima apgyvendinimo kaimo turizmo įstaigose bei privačiame sektoriuje, įskaitant sparčiai populiarėjantį Airbnb tinklą. Turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje” skaičiavimu, šie rodikliai sudarytų papildomai apie 30 proc. Lietuvoje bent su viena nakvyne keliavusių turistų.

Šaltinis: welovelithuania.com


Neįtikėtina, kas dabar darosi prie Everesto: kamščiai tokie, kad susidaro eilės ir net nesvarbu žūvantys žmonės

$
0
0

Everest-May2019-LibraryEverestas – aukščiausias kalnas Žemėje. Tačiau į jį kasmet kopia šimtai žmonių. Dabar tai jau tampa gyvybei pavojinga problema.

Kopimas į Everestą jau seniai nebėra profesionalų užsiėmimas. Dabar tai – pasiturinčių žmonių pramoga, nusėjanti kalną šiukšlėmis ir naujais kūnais. Praeitą savaitę internete pasirodė nuotraukos, kuriose matomos eilės. Ir ne prie bet ko, o prie Everesto viršukalnės. Žmonės stoja į keliasdešimties metrų eiles, kad galėtų įkopti į aukščiausią pasaulio kalną, ten nusifotografuoti ir, jei pasiseks, sėkmingai kopti žemyn. Kamščiai ten tokie, kad per kelias pastarąsias dienas ten žuvo 9 žmonės, o ateityje tikrai žus ir dar daugiau.

Reikalas tame, kad norint kopti į Everestą reikia tik pinigų ir nuotykių ieškotojo dvasios. Sumoki už leidimą (maždaug 11 tūkstančių dolerių), šerpams už pagalbą, nusiperki įrangą ir pirmyn. Šiam pavasariui Nepalas išdavė 381 leidimą, o gražus oras nulėmė, kad susidarė eilės. Ir ilgos – žmonės laukia nuo 20 minučių iki 1,5 val., kad tik pasiektų viršūnę. Tuomet eilėje laukia ir norėdami nusileisti žemyn.

Ir retas iš jų yra pasiruošęs fiziškai. Šerpai prie to jau yra pripratę. Jie rėkauja ant savo darbdavių, prašo juos apsisukti ir grįžti, bet pervargę turistai net nenori klausytis – jiems reikia tos nuotraukos socialiniuose tinkluose. Peržengus tam tikrą ribą tai tampa gyvybės ar mirties klausimu. Viršūnę reikia pasiekti greitai, nes išsekus deguoniui nusileidimas tampa gerokai pavojingesniu. Daugelis žmonių įkopia į viršūnę ir pasijaučia įveikę save ir aukščiausią pasaulio kalną, o tada atsipalaiduoja. O juk realiai jie pasiekė tik pusiaukelę.

Turistams pakeliui paliekami deguonies balionai. Jie yra pažymėti, tačiau jie vis tiek dažnai yra pavagiami. 8 km aukštyje tai prilygsta žmogžudystei, tačiau sava gyvybė visada rūpi labiau. Nepalas prašo šerpų pasirūpinti, kad būtų laikomasi taisyklių, tačiau riboti leidimų pardavimus nesutinka – juk tai yra rimtas pajamų šaltinis.

Eilės prie Everesto viršūnės nėra naujas reiškinys. Jos periodiškai formuojasi nuo 2012 metų. Gerėjanti ekonomika ir socialinių tinklų įtaka gena nepasiruošusius žmones į tą kalną. Šerpai tuo džiaugėsi, nes kopimas į Everestą, lyginant su kitomis viršukalnėmis, nėra toks sudėtingas. Tačiau kuo toliau, tuo padėtis prastėja. Per praeitą savaitę Everestą papildė septyni lavonai.

Bet ar verta? Daugybė žmonių ten vyksta, kad gautų kuo pasigirti – jiems verta. Visiems kitiems – ne. Viena eilė laukia lipti į viršų, kita – leistis. Visi laikosi už tų pačių turistams įrengtų virvių. Daugelis visiškai praranda motyvaciją, kai užlipę supranta, kad kelionė žemyn drieksis per tą patį eismo kamštį, o pasiduoti tiesiog nėra kaip. Joks taksi neatvyks ir nepaims.

Šaltinis: technologijos.lt

Lietuvoje prasideda nauja autobusų era? Klaipėdoje sukurtas elektrinis autobusas tuoj išriedės į gatves, o jo įkrovimui pakaks penkių minučių

$
0
0

Dancer elektrobusasVos penkios minutės – tiek tetruks įkrauti elektrinį autobusą, pagamintą Klaipėdoje. Jau rudenį du tokie autobusai turėtų imti važinėti uostamiesčio gatvėmis. Šio autobuso gamintojas – Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje veikianti „Dancer“ bendrovė, suburta iš mokslininkų ir kitų specialistų.

„Tesla” padėjo iš naujo atrasti elektrinį automobilį. Aš pats, kas rytą į darbą važiuoju elektriniu dviračiu. Ką ten dviratis, paspirtukas, kaip elektrinė transporto priemonė, atrastas iš naujo. Elektrinių autobusų taip pat laukia šviesi ateitis, juos įsigyti ruošiasi beveik visi Europos miestai”, – sako Peter Klessascheck, elektrinio transporto sistemas „Dancer” kuriančios bendrovės „Vėjo projektai” vykdantysis direktorius.

Pasak jo, niekas nesitikėjo, kad elektrinio transporto istorija bus kuriama Lietuvoje, niekas netikėjo, kad konceptualiai naują elektrinio transporto sistemą gali sukurti jauni Klaipėdos inžinieriai, bet tai yra faktas.

„Autobusas suprojektuotas ir pagamintas pasaulinei rinkai ir Europai, sertifikuotas europinei rinkai. Kaip gimtam mieste, Klaipėdoje, mes čia jį gaminame ir nuo čia pradėsime eksportuoti. Labai džiugu, kad radome Klaipėdos universiteto dėka branduolį inžinierių, kurie sugebėjo pakelti savo kompetencijos lygį tiek, kad suprojektuotų ir pagamintų šį nuostabų autobusą“, – sakė bendrovės „Vėjo projektai“ valdybos pirmininkas Alvydas Naujėkas.

©Gamintojo nuotr.

Projekto idėja gimė kone prieš dešimtmetį, o būtent šio, jau pagaminto autobuso, prototipas vystytas trejus metus. Dabar bendrovė pasirengusi įsibėgėti ir gaminti šiuos autobusus plačiajai rinkai. A.Naujėkas tikina, jog poreikis tokių autobusų yra milžiniškas. Pakrautas toks autobusas gali nuvažiuoti šimtą kilometrų, tačiau atstumas, anot vadovo, nėra toks svarbus, nes įkrovimas tetrunka penkias minutes ir tam pakaks vairuotojo poilsio pertraukėlės. Artimiausiu metu bendrovė ketina pagaminti keliolika tokių autobusų, visų pirma – savo gimtajam miestui.

„Rinka reikalauja labai daug, kol kas gamintojų, išskyrus kinus, serijinės gamybos nėra, lenkai kažkiek daro. Mums labai sunku prognozuoti, dirbsime kol kas labai aukštos paklausos rinkai. Didelio obuolio apžioti nenorime, dirbsime sistemingai. Šiemet pagaminsime keliolika, kitais metais galbūt keliasdešimt“, – sakė A.Naujėkas.

Šis autobusas jau sertifikuotas ir atitinka visus ES reikalavimus, yra saugus, gali būti naudojamas keleivių vežimui visose ES šalyse. Tai yra pirmasis toks sertifikatas, gautas Lietuvoje sukurtai elektrinei transporto priemonei.

Klaipėdos inžinieriams pavyko sukurti autobusą, kuris yra 20-30% lengvesnis lyginant su tokio pat dydžio konkurentais, panaudojus kompozitines medžiagas korpuso gamybai ir sumažinus baterijų bloką. Ši savybė „Dancer” padeda važiuoti taupiau nei konkurentai, lengvumas suteikia malonesnio važiavimo pojūtį. Transporto svoris yra svarbus kelio ilgaamžiškumui, greta gatvės esantiems pastatams ir juose gyvenantiems žmonėms. Lengvas „Dancer” sukelia mažiau vibracijos, yra tylesnis.

Šiuo metu „Dancer” gamintojai kviečia dirbti įvairių specialybių – inžinerijos, informacinių technologijų, finansų specialistus. Taip pat įmonė ieško įvairių specializacijų meistrų, pavyzdžiui autobusų interjero apdailininkų. Tikslaus planuojamo darbuotojų skaičiaus augimo įmonės vadovai negali įvardinti, tačiau artimiausiais mėnesiais jų skaičių planuojama didinti dešimtimis, o žvelgiant į kelerių metų perspektyvą – kartais. Šiuo metu įmonėje dirba 39 specialistai.

Išriedės jau rudenį

Klaipėdoje jau rudenį miestiečius turėtų vežioti du tokie autobusai, kuriuos įsigyti ketina Klaipėdos autobusų parkas. Viliamasi, jog ateityje tokių autobusų tik daugės, mat Lietuva, būdama Europos Sąjungos nare, yra įsipareigojusi iki 2030 metų miestuose turėti apie 60 procentų aplinką tausojančių autobusų.

Anot Klaipėdos keleivinio transporto direktoriaus Gintaro Nėniškio, iki 2030 metų Klaipėda privalėtų turėti apie 60-70 tokių autobusų iš šiuo metu maždaug 130 riedančių uostamiesčio gatvėmis.

©Gamintojo nuotr.

Kaip greitai pavyks atnaujinti parką elektrobusais, priklausys nuo miesto savivaldybės, kuri turėtų pritarti tokių transporto priemonių įsigijimui, parengti strategiją, numatančią tokių autobusų pirkimą per tam tikrą laikotarpį. Kol kas tokios strategijos nėra.

Pasak Klaipėdos autobusų parko direktoriaus Vaido Ramanausko, Klaipėdos autobusų parkas yra vienas žaliausių Lietuvoje, bet negali lygintis su kitais Europos miestais, kurie jau pažengę į priekį. Šiuo metu Klaipėdos gatvėmis rieda apie 60 procentų suslėgtomis dujomis varomų autobusų, kiti yra dyzeliniai.

Anot V.Ramanausko, toks autobusas labai ilgai lauktas ir siekiamybė turėti jų kuo daugiau, tačiau viską nulemia kaina.

„Dyzelinis kainuoja 180 tūkstančių, dujinis 220 tūkstančių, vidutinėmis kainomis, o šitas – 350 tūkstančių, tai pigiausia, kiek žinau, realiai rinkoje kaina siekia 400-450 tūkstančių eurų“, – sakė V.Ramanauskas, pabrėždamas, jog šios transporto priemonės visiškai netaršios ir rieda itin tyliai. Planuojama, kad toks autobusas gali atsipirkti per 8-12 metų.

©Gamintojo nuotr.

Taps pramonės vėliavnešiu

Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas sveikina „Dancer” autobusų kūrėjų startą ir neabejoja, kad šis projektas taps uostamiesčio technologijų ir inžinerijos pramonės vėliavnešiu.

„Dancer“ sujungia lietuvišką talentą su globaliomis tendencijomis ir inovacijomis. Manau, kad „Dancer“ yra idealus daugelio trokštamos aukštos pridėtinės vertės gamybos pavyzdys – jis yra grįstas tyrimais, sprendžiantis realią problemą, turintis milžinišką eksporto potencialą ir gerą dizainą bei vykdantis gamybą Lietuvoje. Kompanijai linkiu ilgo ir sklandaus kelio bei džiaugiuosi, kad savo plėtrai ji pasirinko Klaipėdos LEZ teritorijos privalumus“, – sako E. Kiudulas.

2019 metų LGMA Forumas vyks Panevėžyje (vyksta registracija)

$
0
0

LGMA forumas PanevėžysLGMA aktyvo nutarimu 2019 metų LGMA Forumas vyks Panevėžyje. Registracija į Forumą vyks nuo birželio 7 iki 30 d.

Forumo data: 2019 m. rugsėjo 20 d. (penktadienis) – rugsėjo 21 d. (šeštadienis). Atvykimas rugsėjo 20 d. iki 12 val., išvykimas rugsėjo 21 d. apie 16 val.

Forumo vieta: Viešbutis “ROMANTIC” Boutique Hotel & SPA, Kranto g. 24, Panevėžys

Dalyviai: kviečiami dalyvauti Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos nariai.

Forumo tema: Mokyklinė geografija šiandien ir rytoj

Forumo-suvažiavimo statusas: kvalifikacinis seminaras (bus išduoti kvalifikaciniai pažymėjimai).

Registracija: nuo birželio mėn. 7 d. iki birželio mėn. 30 d.

Registracijos anketa: https://forms.gle/QVHQqBH3mfQknf6F9

Dėl galimos papildomos registracijos informacija bus paskelbta rugsėjo pirmosiomis dienomis.

Forumo dalyviai, norintys gauti kvalifikacijos pažymėjimus būtinai turi registruotis ne tik google sistemoje, bet ir semiplius.lt puslapyje. Įėjus į sistemą Renginių paieškos sistemoje (viršuje dešinėje) surinkite Forumo pavadinimą – Geografija vakar, šiandien, rytoj. Taip pat šį renginį galite rasti Renginių kalendoriuje.

Primename, kad iki liepos mėn. 1 dienos prašome pervesti 15 eurų avanso mokestį. Šiuo mokesčiu organizatoriai nori garantuoti jūsų atvykimą. Iš šio mokesčio bus kompensuojamos kavos/arbatos pertraukos, mokestis už kvalifikacinius pažymėjimus, ekskursija į Krekenavos regioninį parką, penktadienio vakarienė gamtoje.

Neatvykusiems be pateisinamos priežasties mokestis nebus grąžinamas.

Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos sąskaita: LT34 7300 0100 0062 9653

P.s. mokant prašome nurodyti pilną asociacijos pavadinimą.

Swedbankas

Banko kodas: 73000

Įmonės kodas: 191768562

Nakvynė

Visi dalyviai gyvens vienoje vietoje:

1. Viešbutyje “ROMANTIC” Boutique Hotel & SPA, Kranto g. 24, Panevėžys.

Preliminari nakvynės kaina 1 asmeniui parai apie 34 . Į kambario kainą įskaičiuota: pusryčiai, bevielis internetas, vieta automobilių stovėjimo aikštelėje, SPA kompleksas su pirtimis ir baseinu. Už viešbučio paslaugas galima atsiskaityti banko kortele arba grynais pinigais.

Pietūs

Numatomi 2 pietūs (rugsėjo 20 ir 21 d.) viešbučio restorane. Vienerių pietų kaina – apie 11 €. Būtina nurodyti iš anksto elektroninėje registracijos anketoje, ar valgysite viešbučio kavinėje, pažymint meniu variantą (galimi 3 pasirinkimai). Susimokėti už pietus turėkite grynų pinigų. Būtina nurodyti iš anksto elektroninėje registracijos anketoje, ar valgysite viešbučio restorane.

.

Kelionės, gyvenimo, maitinimo išlaidas konferencijos dalyviai apsimoka patys arba juos siunčianti institucija. Bus išrašytos sąskaitos. Turėkite ant atskiro lapo užsirašę sąskaitai išrašyti reikalingus rekvizitus (pavardė, vardas, įmonės kodas, mokykla).

.

LGMA simbolika. Visi, norintieji įsigyti marškinėlius su LGMA simbolika ir meile geografijai, prašome tai nurodyti registracijos anketoje.Taip pat reikia pasirinkti ir marškinėlių spalvą bei dydį. Marškinėliai bus pagaminti ir atvežti į Forumą. Jeigu pageidaujate marškinėlių ne tik sau, bet ir kolegoms, apie tai LGMA skyrių pirmininkus prašome informuoti atskiru laišku adresu lgmainformacija@gmail.com

.

PRANEŠIMAI: Kviečiame mokytojus konferencijos tema skaityti pranešimus. Norinčius parengti pranešimą (15 min. trukmės), prašome iki rugsėjo mėn. 1 d. informuoti apie tai adresu monblanas@gmail.com

Su jumis bus susisiekta ir suderinti visi su pranešimais susiję klausimai.

Pranešimų medžiaga bus skelbiama www.geografija.lt, todėl reikės pateikti elektroninį pranešimo variantą.

.

Forumo organizatoriai: LGMA renginių organizavimo komitetas, Panevėžio LGMA skyrius.

Pasiteirauti viešbučių ir kitais rūpimais klausimais galima telefonu 8 611 44547, ligitakuokaliene@gmail.com (Ligita Kuokalienė).

Pranešimų klausimais 8 685 33983 (Rytas Šalna)

Papildomos informacijos apie renginį bus paskelbta rugsėjo mėn. pradžioje, o liepos pirmąją savaitę – suvažiavimo dalyvių sąrašas patikslinimui.


LGMA Forumo 2019 organizatoriai

Dauguma jaunų japonų yra tiesiog pervargę, persidirbę ir streso iškankinti, bet kodėl tuomet jie taip ilgai gyvena? 5 svarbiausi dalykai, kuriuos galėtume išbandyti ir patys

$
0
0

japonaiDauguma jaunų japonų yra tokie pervargę, persidirbę ir streso iškankinti, kad vyriausybė turėjo išleisti įstatymą, draudžiantį višvalandžius. Tuo pat metu niekur pasaulyje nėra tiek daug šimtamečių žvalių senjorų. Ko galėtų pasimokyti japonų jaunimas ir likęs pasaulis iš Tekančios šalies senolių?

Mirtis nuo pervargimo darbe Japonijoje turi savo pavadinimą: karoši. Kasmet nuo jos miršta apie 200 jaunų žmonių, kurie per daug valandų praleidžia darbe ir per mažai miega.

Karoši mirtis atrodo nederanti šaliai, kuriai būdingas ilgia vidutinė gyvenimo trukmė ir kurioje yra daugiausia šimtamečių.

Vidutiniškai japonai išgyvena iki 84 metų. 2018 metų pabaigoje šalyje gyveno apie 70000 šimtamečių. Daugiausia moterų atšvenčia savo 100-ąjį gimtadienį.

Ilgaamžiškumo viršūnę pasiekia Kanagavos ir Okinavos provincijų gyventojai. Kas kaimiškoje Okinavos provincijoje padaro žmones ypatingais ir ko galėtų iš jų pasimokyti visas pasaulis, mokslininkai jau kelis dešimtmečius bando ištirti. Penkis ilgo gyvenimo veiksnius jie jau nustatė.

1. Japoniška mityba padeda išlikti liekniems

Tradicinis japonų, ypač Okinavos salyno, valgiaraštis atitinka tai, ką 2019 metų pradžioje pasaulinės mitybos komisijos mokslininkai pripažino kaip pavyzdinę „planetos sveikatos dietą“. Tai yra toks mitybos būdas, kuris daro ypač teigiamą poveikį sveikatai ir padeda sumažinti negatyvių ekologinius mūsų maisto poveikius.

Išgirtajai Okinavos dietai būdinga daug daržovių ir sojos produktų, žuvies ir jūros gėrybių, ryžių ir žaliosios arbatos. Šiuose produktuose yra daug omega 3 riebalinių rūgščių, antioksidantų, vitaminų ir augalinių medžiagų, tačiau labai mažai mėsos, gyvulinių riebalų ir cukraus. Japoniškuose patiekaluose būna daug angliavandenių ir mažai kalorijų.

Be to, Okinavos salų gyventojai laikosi geležinės taisyklės „hara hachi bu“, kuri reiškia, kad reikia nustoti valgyti, kai jie pasisotina 80 procentų. Šis neprisivalgymas, priešingas vakarietiškam prisikirtimui iki soties, nuo seno laikomas mitybos principu, užtikrinančiu ilgą gyvenimą.

2. Visą gyvenimą dirba ir išlieka aktyvūs

Dirbti fizinį darbą iki gilios senatvės Japonijoje laikoma idealu. Kaime gyvenantys žmonės patys save apsirūpina. Senieji Okinavos žvejai ir valstiečiai gyvena aktyvų gyvenimą. Net ir sodeliai prie namų, kuriami dėl grožio, suteikia laimės ir padeda išlikti žvaliems.

Taip pat energijos suteikiančios sporto rūšys (pavyzdžiui, čigongas ar taiči) yra populiarios tarp senjorų. O tie, kurie užsiiminėjo tradiciniais kovos menais (dziudo, karate, aikido, kendo ir kitais), stengiasi jais visą gyvenimą palaikyti gerą fizinę firmą. Tai yra labai naudinga, nes Tolimųjų Rytų sporto rūšys stiprina ir kūną, ir dvasią.

3. Įsišakniję bendruomenėje

Japonijoje šeima vaidina svarbų vaidmenį. Dauguma senjorų savo gyvenimo saulėlydį praleidžia šeimos rate. Čia jie gali tikėtis pagalbos sunkiose gyvenimo situacijose.

Dauguma senolių užsiima visuomenine ir prasminga veikla. Jausmas, kad jie yra reikalingi ir vaidina vaidmenį bendruomenėje, beveik neapleidžia jų su metais. Senolių tyrinėtojai yra įsitikinę, kad žmonės su stipriais socialiniais ryšiais, turintys draugų ir šeimos ratą, rečiau serga senatvinėmis ligomis už izoliuotus ar vienišus asmenis.

4. Jėgų suteikiančios „miško vonios“

Miško jėgomis japonai naudojasi nuo seno. Vakarai tik dabar atranda „miško vonias“ kaip SPA naujieną. „Šinrin joku“ („miško maudynės“) reiškia panirimą į mišką ir jo išgyvenimą visais savo pojūčiais. Reikia uosti kiekvieną kvapą, stebėti šviesą tarp medžių lapų, jausti minkštą žemę po kojomis.

Japonijos žemės ūkio ministerija pradėjo intensyviai propaguoti „širdin joku“ devinto dešimtmečio pradžioje. Per tą laiką prisikūrė daug miško terapijos centrų. Japonų universitetuose gydytojai gali rinktis miško medicinos specialybę. Nacionalinį Akasavos poilsio mišką kasmet aplanko per 100 000 japonų.

5. Streso nuplovimas karštu vandeniu

Gražias japoniškas pirtis ar žakuzi vonias vertina ir vakariečiai kaip tikrą palaimą kūnui ir sielai. Japonijoje karštos vonios turi gilias tradicijas. Atpalaiduojančiais ir bendravimą skatinančiais maudynių ritualais („onsen“), tradicinėmis japoniškomis garinėmis pirtimis japonai mėgaujasi iki žilos senatvės. Jie su malonumu kaitinasi nuogi atskirose vyrų ir moterų pirtyse, karštas vanduo pagreitina jų kraujo cirkuliaciją, padeda atsikratyti streso.

Šaltinis: Focus.de/technologijos.lt

Venesuelos ekonomiką ištiko katastrofa: vidutinis uždarbis per mėnesį – vos 6,5 dolerių, bet tai neįtikėtinu būdu sumažino nusikalstamumą

$
0
0

VenezuelaKaip ir beveik visų socialistinių valstybių, Venesuelos ekonomiką ištiko katastrofa. Pasak „Associated Press“, vidutinis Venesuelos gyventojas per mėnesį uždirba maždaug 6,5 dolerius. Tačiau ekonominė krizė turi ir komišką padarinį – nusikaltėliai nebeįperka šovinių.

Venesuelos ekonomikos kracho priežasčių būtų galima ieškoti labai ilgai. Socialistinė sistema sukūrė derlingą dirvą korupcijai, o sotus pragyvenimas iš gamtinių išteklių neskatino žvalgyti alternatyvių pajamų šaltinių. Galiausiai Venesuelą ištiko tai, kas anksčiau ar vėliau nutinka visoms tą santvarką įsidiegusioms valstybėms – milžiniška infliacija, badas ir pabaigos neturinti ekonominė krizė.

Tačiau šiame kontekste viena statistikos eilutė atrodo neįprastai pozityviai – žmogžudysčių skaičius šalyje krenta. 2015 metais vietinės institucijos suskaičiuodavo po 90 žmogžudysčių 100 tūkstančių gyventojų. Praeitais metais šis skaičius nukrito 10 %. Šalis išlieka nepaprastai žiauria vieta, kur klesti nusikalstamumas, tačiau įprastai prastėjanti ekonomika tik augina kriminalines grupuotes. Kas vyksta?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Venezuela poor“

Kaip išsiaiškino žurnalistai, nusikaltėliai nebeįperka šovinių. Vienas nusikaltėlių guodėsi žurnalistams – „Jei ištuštini dėtuvę – atsikratai 15 dolerių. Jei policija atima tavo pistoletą – atsisveikini su 800“. Kadangi ir vogti nebėra ko, tokie nusikaltėlių darbo kaštai pasidarė nepakeliami. Nevyriausybinės organizacijos teigia, kad dirbantys žmonės gali įpirkti tik būtiniausių produktų. Tuo tarpu šeimas turintys nusikaltėliai nori pinigų. Vogti beveik nebėra ko, o pavogtus daiktus sunku parduoti.

„Pistoletas kainuodavo vieną tokią kupiūrą, o dabar tai – niekas“, žurnalistams sakė vienas iš nusikalstamos grupuotės narių suglamžydamas 10 bolivarų kupiūrą. Galbūt kadaise tai buvo pistoletas, tačiau šiandien tai cento dalys vakarietiška valiuta.

Pinigai Venesueloje apskritai mažai ką reiškia. Batsiuvys Yordinas Ruizas žurnalistams minėjo –  „Jei ir pavagia tavo piniginę, joje nieko nėra“. Paprasti gyventojai grynųjų pinigų beveik nebenaudoja – gatvėse jie mėtosi kaip šiukšlės, dėl kurių alkani gyventojai net nebesivargina pasilenkti.

Šaltinis: technologijos.lt

SOS. Vyksta geografijos ugdymo turinio vagystė

$
0
0

20190611_093834Šį tekstą Jums rašo LGMA prezidentas Rytas Šalna. Birželio 11 d. dalyvavau ŠMSM organizuotoje viešojoje konsultacijoje Integruotos gamtos mokslų programos 5–8 klasėms klausimams aptarti. Renginyje, be manęs, dalyvavo Lietuvos fizikos, Lietuvos biologijos ir Lietuvos chemijos mokytojų asociacijų vadovai arba jų įgalioti asmenys. Renginys vyko 8,5 valandos.

.

Informacijos apie Integruoto gamtos mokslų programą 5–8 klasėms pateikė ŠMSM Pagrindinio ir vidurinio udymo skyriaus vedėja Loreta Žadeikaitė, dr. Laima Galkutė, UPC specialistė ir šio projekto kuratorė Ona Vaščenkienė, kiti asmenys.

Viešoji konsultacija organizuota, atsižvelgiant į gamtos mokslų asociacijų Kreipimąsi į ŠMSM dėl įgyvendinamos programos keliamų akivaizdžių grėsmių ir iššūkių fizikos, chemijos, biologijos ir geografijos dalykams.

Prie gamtos mokslų grupės prisidėjo ir LGMA, nes:

1. Integruoto gamtos mokslų programoje yra beveik 50 geografinių temų.

2. Su geografais niekas nederino tos programos turinio ir pasiekimų.

3. Kuriant porogramą, kurioje tokia didžiulė geografijos turinio dalis, nedalyvavo joks mokslinis geografijos konsultantas.

4. Geografijos turinio logikoje apsčiai spragų ir neaiškių interpretacijų.

5. Viešai ir ne viešai kalbama, kad gamtinis turinys, nes geografija yra socialinis mokslas, turėtų būti dėstomas gamtos mokslų specialistų.

Žinia, kad beveik absoliuti jų dauguma neturi geografijos mokytojo kvalifikacijos.


Vykusiame posėdyje kėliau klausimus, išsakiau nuogąstavimus:

1. Kodėl šioje programoje taip daug geografijos turinio?

Atsakymas: fizinė geografija yra gamtos mokslas, kurį gali dėstyti gamtos mokslų mokytojai, taip pat kažkokiomis formomis gali įsiterpti ir geografai.

2. Išskaidžius geografijos ugdymo turinį gabalais, prarandamas turinio nuoseklumas, neaišku, ką dėstys geografai, o ką gamtos mokslų specialistai. Ar mes visi toleruojame turinio persidengimą, ar siekiame susitarimų, kad to nebūtų?

Komentaras: į temas reikia žiūrėti holistiškai, plačiai, sudaryti mokiniams galimybę siekti ne mokslo logikos, bet jiems sudaryti galimybę atrasti, modeliuoti, kelti hipotezes, žaisti. Gamtos mokslai tampa pagrindu, o kiti turės prie jų derintis.

3. Ar atliktas šios programos didaktinis vertinimas, turint omeny, ar apgalvota, kurios klasės mokinys kiek ir ko pajėgus suprasti, atsižvelgiant į jo amžiaus tarpsnį. Pateikiau pavyzdį su atmosfera, jos sandara, meteorologiniais reiškiniais, kas pagal tą programą jau dėstoma 5 klasėje.

Atsakymas: šiais laikais mokiniai labai pasikeitę, jie gabūs ir viską suvokia daug geriau ir greičiau. Kituose susitikimuose pasakyta, kad šiuos dalykus gamtininkai išdėstys geriau nei geografai.

4. Ar bus kituose koncentruose pakartota geografinė informacija, nes programoje to nesimato?

Atsakymas: ……………………….

5. Ar Jums trūksta biologijos, chemijos ir fizikos turinio, jog reikia gvieštis į geografiją ir tokia plačia imtimi, kai pasisavinami didžiuliai blokai geografijos turinio?

Atsakymas: ………………………. reikia žiūrėti plačiau, galvoti apie vaiką….

Ir dar daug mano išsakytų, kolegų fizikų, chemikų, biologų klausimų….. Renginys vyko 8,5 valandos.

.

GRĖSMĖS GEOGRAFIJAI

1. Geografijai metami kaltinimai dėl pas mus ir integruoto gamtos mokslų programoje besikartojančio turinio, nors geografijoje šis turinys visame pasaulyje jau dėstomas 100 ir daugiau metų.

2. Kadangi geografijai neįmanoma sukonstruoti logiško geografijos turinio, artimiausiu metu siūloma naikinti geografiją arba mažinti jos pamokas 6, 7, 8 klasėse, paliekant turbūt tik visuomeninę geografiją. Toks planas buvo prieš penkerius metus, tačiau dėjau visas pastangas, kad Jūs, geografijos mokytojai, iki šiol turėtumėte pamokas 6, 7 ir 8 klasėse.

……………….

LGMA aktyvas, susirinkęs gegužės 24-26 dienomis Pervalkoje, aptarė Integruoto gamtos mokslų kurso programą 5–8 klasėms. Po išsamios turinio analizės niekam nekilo abejonių, kad geografijai iškilo egzistencinis pavojus.

Noriu patikinti, kad aš, Rytas Šalna, taip pat visas LGMA aktyvas dės visas įmanomas pastangas, jog tokia savivalė Lietuvos švietimo sistemoje būtų suvaldyta.

Labai prašau visų, turinčių minčių, patirties, nes galbūt Jūsų mokykloje vyksta šios programos eksperimentas, gal nagrinėjote šią programą, išsakyti savo mintis komentarų skiltyje, arba parašyti man šiuo adresu: monblanas@gmail.com

LGMA prezidentas

Rytas Šalna

Kai kepina be gailesčio: kokie yra oro temperatūros rekordai Lietuvoje ir pasaulyje?

$
0
0

2-1-hotDaugelis mėgstame karštas vasaras, bet kai termometras už lango rodo jau nebe dvidešimt kelis, o trisdešimt kelis ar net beveik keturiasdešimt laipsnių, lauke būti jau ne taip norisi. Šį birželį Lietuvoje termometro stulpelis taip pat perlipo ne tik trisdešimt, bet ir trisdešimt penkis laipsnius.

Visgi Lietuvoje yra buvę ir dar karštesnių dienų. Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ kviečia susipažinti su karščio rekordais Lietuvoje ir pasaulyje.

Oro temperatūra standartiškai yra matuojama 1,5 m aukštyje nuo Žemės paviršiaus, šešėlyje. Tokiomis aplinkybėmis temperatūra išmatuota ir fiksuojant visus toliau minimus rekordus.

Karščio ir vasaros meteorologiniai rekordai Lietuvoje

Aukščiausia Lietuvoje kada nors fiksuota temperatūra yra 37,5 laipsnio. Tokia temperatūra 1994 m. liepos 30 d. buvo užfiksuota Zarasuose.

Aukščiausia viso mėnesio vidutinė temperatūra yra 22,2 laipsnio. Tokia temperatūra 2010 m. liepą buvo fiksuota Biržuose ir Panevėžyje.
Aukščiausia visų metų vidutinė temperatūra yra 9,5 laipsnio. Tokia temperatūra buvo fiksuota 1990 ir 2015 m. Nidoje.
J.Lapienytės/15min nuotr./Zarasai vasarą
Šiemet Lietuvoje buvo užfiksuotas birželio karščio rekordas: birželio 12 d. Kaišiadoryse temperatūra siekė 35,7 laipsnio.

Ankstesnis karščio rekordas birželį buvo fiksuotas 2016 m. birželio 25 d. Tądien Pakruojyje temperatūra siekė 35,4 laipsnio.

Karščio rekordai pasaulyje

Ilgą laiką – beveik 100 metų – buvo manyta, kad aukščiausia kada nors užfiksuota oro temperatūra žemėje yra 58 laipsniai. Tokia temperatūra 1922 m rugsėjo 13 d. buvo užfiksuota Azizijos miestelyje Libijoje (Šiaurės Afrika).

Tačiau 2012 m. Pasaulinės meteorologijos organizacijos atliktas tyrimas parodė, kad prieš 90 metų pasitelkti matavimo metodai nebuvo patikimi ir kad tikroji temperatūra buvo 7 laipsniais žemesnė. Tad šis rekordas buvo išbrauktas iš rekordų knygų.

Nuo tada laikoma, kad aukščiausia Žemėje kada nors patikimai užfiksuota oro temperatūra – 56,7 laipsnio – buvo užfiksuota Fernes Kriko kaime Mirties slėnyje Kalifornijos valstijoje JAV 1913 m. liepos 10 d.

Esama liudijimų, kad temperatūra Žemėje buvo pakilusi ir aukščiau – pavyzdžiui, kad 1949 m. Portugalijoje po „karščio sprogimo“ meteorologinio reiškinio temperatūra buvo pasiekusi 70 laipsnių. Tačiau šie liudijimai meteorologų nebuvo patvirtinti.

Tunise 1931 m. buvo užfiksuota 55 laipsnių temperatūra, bet šio matavimu tikslumu irgi abejojama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turistai vaikšto po Mirties slėnį Kalifornijoje
54 laipsnių temperatūra jau šiais laikais – atitinkamai 2016 ir 2017 m. – buvo patikimai užfiksuota Kuveite ir Irane. 54 laipsnių temperatūra 2013 m. buvo fiksuota ir tame pačiame Mirties slėnyje JAV.

Aukščiausia temperatūra žemyninėje Europoje buvo užfiksuota Graikijoje: 1977 m. termometro stulpelis Atėnuose rodė 48 laipsnius.

2017 m. Omane buvo pasiektas temperatūros naktį rekordas: per naktį temperatūra nebuvo nukritusi žemiau 44,2 laipsnių ribos.

Kalifornijoje 2012 m. buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra lietaus metu: termometro stulpelis rodė 46,1 laipsnio.

Šaltinis:15 min.lt


Sibire rasta prieš 40 000 metų gyvenusio milžiniško vilko galva

$
0
0

vilkasSensacingas plėšrūno galvos radinys su sveikomis smegenimis, nuo priešistorinių laikų išlikęs amžinajame įšale. Globalinis atšilimas netikėtai pasitarnavo mokslui – jis aktyviai atveria pasaulinę senovinių artefaktų slėptuvę – amžinąjį įšalą.

Per pastaruosius kelis metus keletas Sacha respublikos gyventojų pradėjo apptikti jau ne kaulus, o praktiškai sveikus pleistoceno epochos gyventojų kūnus. Naujausias nuostabus radinys milžiniško vilko, gyvenusio maždaug prieš 40 000 metų, galva.

vilkas

Radinys aptiktas Tirechtiacho upės krante iš karto patraukė mokslininkų dėmesį tuo, kad buvo sveika, puikiai išsilaikiusi senovinio plėšrūno galva. Iltys, oda, raumenys, netgi smegenų medžiaga – lyg kas vilko galvą būtų atskyręs vakar ir padėjęs į šaldiklį. Radinio ilgis viršijo 40 cm, kas dar įdomiau – tikėtina, mokslininkai aptiko suaugusio, visiškai susiformavusio individo palaikus. Palyginimui, tai yra maždaug pusės dabartinio vilko viso kūno ilgio, kuris yra nuo 66 iki 86 cm.

Vilko galva
©Albert Protopopov, Naoki Suzuki

Rastoji galva – itin vertinga. Mokslininkai galės išsiaiškinti, kaip plėšrūnas gyveno, kuo maitinosi, kokios ligos jį kamavo. Didžiulėje galvoje yra daugybė audinių, o tai – DNR pavyzdžių šaltinis. Juos bus galima palyginti su kitomis vilkų populiacijomis. Įvairių šalių užima eilę, kad galėtų radinį ištirti – jie tikisi sužinoti ką nors naujo apie tų senų laikų gamtą, klimatą ir kitas gyvenimo sąlygas.

©Albert Protopopov, Naoki Suzuki
Šaltinis: technologijos.lt

Iki 2100 metų pasaulio populiacijos augimas sustos

$
0
0

World-Population-DayNaujausia analizė, atlikta „Pew Research Center“, rodo, kad iki šio šimtmečio pabaigos pasaulinės populiacijos augimas praktiškai sustos, rašo „Live Science“.

Šiuo metu pasaulyje gyvena 7,7 mlrd. žmonių. Nuo 1950 metų ji auga po 1–2 proc. kasmet (bent jau tokius skaičius pateikia „Pew Research Center“). O 2100 m. žmonių skaičius planetoje pasieks 10,9 mlrd. ir augs mažiau nei po 0,1 proc. kasmet, skelbia tyrimų centras.

Labiausiai populiacijos augimą stabdys mažėjantis gimstančių vaikų skaičius, tvirtina analizės autoriai, kurie remiasi Jungtinių Tautų parengtos ataskaitos „World Population Prospects 2019“ duomenimis.

JT ataskaitoje nurodoma, kad pasaulinis gimstamumo rodiklis bus mažesnis už „pakeitimo gimstamumo rodiklį“ (gimstamumo rodiklį, kuriam esant pasaulinė populiacija būtų stabili, nes gimstantys žmonės pakeistų mirštančius). Dabartinis pakeitimo gimstamumo rodiklis yra 2,1 vaiko moteriai – gerokai mažesnis už dabartinį pasaulinį 2,5 gimstamumo rodiklį. Bet prognozuojama, kad iki 2100 metų gimstamumo rodiklis kris iki 1,9 vaiko vienai moteriai.

world-population

Maža to, JT ataskaitoje nurodoma, kad vidutinis tuo metu gyvenančio žmogaus amžius išaugs nuo 31 metų iki 42. Per laikotarpį nuo 2020 iki 2100 metų žmonių, vyresnių nei 80 metų, skaičius išaugs nuo 146 iki 881 milijonų. Seniausios populiacijos 2100 metais gyvens Lotynų Amerikos ir Karibų regionuose.

Manoma, kad iki šimtmečio pabaigos vienintelis pasaulio regionas, išlaikysiantis stiprų populiacijos augimą, bus Afrika – ji nuo 1,3 mlrd. žmonių 2020 metais išaugs iki 4,3 mlrd. 2120 metais. Europos populiacija viršūnę pasieks 2021 metais ir pradės mažėti. Azijos populiacija augs iki 2055 metų, o Šiaurės Amerikos populiacija augs, bet daugiausiai dėl migracijos į šį žemyną.

Šaltinis: 15min.lt

Mokomojo dalyko pedagogika (Socialinio ugdymo kryptis): geografija ir istorija (Kaune ir Vilniuje)

$
0
0

VDU_logoVYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETE vykdomos ugdymo krypties studijų programos. Mokomojo dalyko pedagogikos programos tikslas yra parengti aukštos kvalifikacijos mokomojo dalyko pedagogus pagrindiniam ir viduriniam ugdymui, turinčius fundamentalias pasirinktos ugdymo krypties (gamtamokslinio ugdymo, socialinio ugdymo, meninio ar kalbų ugdymo) mokslo žinias, kurie, vadovaudamiesi įgytomis bendrakultūrinėmis, profesinėmis, bendrosiomis ir asmeninėmis kompetencijomis gebėtų dabar ir ateityje užtikrinti kokybišką mokinių ugdymą(si), kurtų įvairias mokymosi galimybes, plėtotų ugdytinių bei savo kompetencijas, gebėtų vadovautis įgytomis kompetencijomis savarankiškoje edukacinėje veikloje ir tolesniame mokymesi.


Daugiau informacijos šiuo adresu: https://svietimas.vdu.lt/studiju-programos/?/lt/study/program/show/277

VDU informacija

Lietuvos komanda dalyvauja VI Baltijos šalių geografijos olimpiadoje Rusijoje

$
0
0

KaraliauciusLietuvos mokinių ir vadovų komanda birželio 24–29 d. dalyvaus VI Baltijos šalių geografijos olimpiadoje, kuri šiais metais vyks Karaliaučiuje. Lietuvą atstovaus 8 mokiniai, įveikę gegužės mėnesį vykusią atranką bei birželio mėnesį dalyvavę intensyvioje pasiruošimo stovykloje Neringoje.

Dovydas Vasiliauskas, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

Simas Kontrimas, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, mokytojas Stasys Dainius

Julius Nikolajevas, Vilniaus licėjus, mokytoja Jolita Milaknienė

Gabija Vasiliauskaitė, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

Marius Danilevičius, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, Judita Leišytė

Edgaras Zaboras, Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis

Elijus Gaidelionis, Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokytoja Lina Butkutė

Adomas Gedvilas, Plungės „Saulės“ gimnazija, mokytoja Ingrida Tamošauskienė

.

Mokinių komandos vadovai: Gargždų „Minijos” progimnazijos mokytoja ekspertė, LGMA olimpiadų organizavimo komiteto pirmininkė Angelė Pakamorienė, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gabių ir talentingų mokinių vyr. specialistė Dina Voronina, LGMA prezidentas Rytas Šalna.

Šiais metais į olimpiadą Rusijoje atvyksta šešių valstybių komandos: Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Baltarusijos. Olimpiados formatas pilnai atitinka pasaulinių olimpiadų struktūrą, visos užduotys ruošiamos anglų kalba, bendravimo kalba taip pat anglų. Numatoma, kad į olimpiadą atvyks apie 50 mokinių.

Keturių dienų olimpiados metu mokiniai varžysis keturiose rungtyse.

  1. Teorinės užduotys (Written response test).
  2. MMT (Multimedia testas)
  3. Aplinkos tyrimų ir analizės užduotis I (Fieldwork I)
  4. Aplinkos tyrimų ir analizės užduotis II (Fieldwork II)

Praėjusiais metais V Baltijos šalių geografijos olimpiada vyko Valmieroje, kur mūsų mokiniai pelnė du sidabro ir du bronzos medalius.

LGMA olimpiadų organizavimo komiteto informacija

Nepaprastas žemėlapis: pamatykite, kur prieš milijonus metų būtų stovėję jūsų namai

$
0
0

pangeaŽemei – 4,5 mlrd. metų. Bet per šį laikotarpį ji patyrė tikrai nemažai transformacijų, rašo „IFL Science“. Pavyzdžiui šiandien mes turime septynis kontinentus, bet prieš 240 milijonus metų egzistavo tik vienas – gigantiškas žemynas Pangėja.

Bet Pangėja yra tik vienas iš trijų superkontinentų (kiti – Nuna arba Kolumbija, o taip pat Rodinija), kurie egzistavo Žemėje tam tikru laiko momentu. Geologai mano, kad egzistuoja tam tikras nereguliarus (ar lėtas) superkontinentinis ciklas, kuriuo sausasis Žemės paviršius per milijonus ir milijardus metų tai skyla, tai vėl susijungia. Tiesą sakant, ekspertai prognozuoja, kad kažkada po 50-200 milijonų metų vėl susidarys vienas superžemynas, ir jau vadina jį Amazija (angl. Amasia) – Amerikos + Azija.

Ir čia jau reikėtų paminėti Ianą Websterį – šiaip jau kompiuterių mokslininką, dirbantį prie asteroidų duomenų bazės „Asterank“, bet jis sukūrė ir iš tiesų nuostabų interaktyvų žemėlapį „Senovinė žemė, leidžiantį pamatyti, kaip pasaulis pasikeitė per paskutiniuosius 750 milijonus metų.

Dar geriau – naršyklėje veikianti programa leidžia įvesti savo rajoną ir/ar miestą (pavyzdžiui – „Pašilaičiai, Vilnius“ arba „Dusetos“) ir pamatyti, kur šioji vieta buvo prieš daugybę amžių. Galima nukeliauti į ediakarijaus periodą prieš 600 milijonus metų, kuriame atsirado daugialąstė gyvybė – arba į devoną prieš 400 milijonus metų, kai karaliavo keturkojai ir vabzdžiai. Žinoma, nepamirštas ir juros periodas – dinozaurų aukso laikai.

Keliauti galima pagal įvykius – „pirmoji daugialąstė gyvybė“, „pirmieji sausumos gyvūnai“, „pirmieji hominidai“ ir t.t. – arba pagal metus: prieš 750 mln. metų, prieš 300 mln. (beje, Vilnius tada irgi buvo ne per toliausiai jūros, tik ši buvo ne vakaruose, o rytuose), prieš 105 mln. metų, 20 mln. metų (tada Vilnius buvo tikrai Europos viduryje, bet nebuvo Baltijos jūros) ir t.t.

Štai pavyzdžiai:

Vilniaus vieta prieš 240 milijonus metų:

Vilniaus vieta prieš 240 milijonus metų
©„Ancient earth“ iliustr.

Vilniaus vieta (po vandeniu) prieš 430 milijonus metų (silūro periodas), kai pasaulyje ėmė augti pirmieji augalai. Beje, tuo metu įvyko masinis gyvybės išnykimas, nusinešęs apie pusę jūrinės gyvybės formų:

Vilniaus vieta (po vandeniu) prieš 430 milijonus metų (silūro periodas), kai pasaulyje ėmė augti pirmieji augalai.
©„Ancient earth“ iliustr.

Vilniaus vieta prieš 20 mln. metų, kai Afrikoje atsirado pirmieji hominidai – žmonių protėviai:

Vilniaus vieta prieš 20 mln. metų, kai Afrikoje atsirado pirmieji hominidai – žmonių protėviai
©„Ancient earth“ iliustr.
Šaltinis: technologijos.lt
Viewing all 1192 articles
Browse latest View live