Quantcast
Channel: Lietuvos geografijos mokytojų asociacija
Viewing all 1192 articles
Browse latest View live

LGMA edukacinis centras kviečia į seminarą Kaune

$
0
0

LGMA_edukacinisLGMA edukacinis centras skelbia registraciją į Kauno rajone, Garliavoje, sausio 24 dieną vyksiantį seminarą geografijos mokytojams aktualia ir įdomia Globalizacijos tema. Prašome registruotis. .

SEMINARAS: “Gobalizacijos amžius – tarp galimybių ir iššūkių“.

Seminaro data ir laikas: sausio 24 d., 13.00 val.

Dalyviai: geografijos mokytojai.

Seminaro turinys: apims aktualią tematiką, susijusią su 2017 metų olimpiadų tema. Pateikiami pavyzdžiai padės ne tik geriau suprasti globalizacijos kontekstą realybėje, kryptingiau ruošti mokinius rajonų/miestų olimpiadai, bet ir pritaikyti medžiagą dėstant geografiją mokykloje.   

Seminaro vieta: Garliavos Jonučių gimnazija, Vasario 16-osios g. 8.

Seminaro statusas: aprobuotas kvalifikacinis renginys. Dalyviams bus išduoti kvalifikaciniai pažymėjimai.

Seminaro trukmė: 6 val.

Seminaro kaina: 15 eurų (finansuojama iš mokykloms skirtų lėšų mokytojų kvalifikacijai kelti).

Dalyvių skaičius: neribojamas.

.

Registracija: lgmaedukacija@gmail.com iki sausio 23 dienos.

Registruojantis būtina nurodyti:

  • vardą, pavardę;
  • mokyklą.

LGMA edukacinio centro informacija


Kokių gebėjimų reikia XXI a. mokiniams?

$
0
0

gebejimaiNepalikite jų dūlėti ant lentynos – atnaujinkite išugdytus bendradarbiavimo, komunikavimo ir problemų sprendimo gebėjimus.

Pasaulio ekonomikos forumo parengtoje ataskaitoje „Naujoji švietimo vizija – skatinti socialinį ir emocinį mokymąsi pasitelkiant technologijas“ („New Vision for Education: Fostering Social and Emotional Learning Through Technology“, 2016) atkreipiamas dėmesys į tai, kad didėja atotrūkis tarp tų gebėjimų, kurie išugdomi, ir tų, kurių reikia gyvenime.

Šioje ataskaitoje nagrinėjama, kaip pagrindinių gebėjimų ir charakterio savybių, reikalingų XXI a. švietimui, rinkinys, apibrėžtas ankstesnėje ataskaitoje („Naujoji švietimo vizija – atverti technologijų galimybes“, 2015 m.), leidžia atlikti kur kas daugiau nei tiesiog gilinti XXI a. gebėjimus.

Ataskaitai surinkti duomenys rodo, kad skaitmeninėje ekonomikoje kinta darbo pobūdis. Šiandien daugiausia galimybių gauti darbą turi asmenys, gebantys bendradarbiauti, bendrauti ir spręsti problemas. Drauge su įgytais tradiciniais gebėjimais socialiniai ir emociniai gebėjimai (SEM) (angl. Social and Emotional Learning (SEL)) parengia mokinius sėkmingai gyventi ir dirbti sparčiai besivystančios skaitmeninės ekonomikos pasaulyje.

Socialinio ir emocinio mokymosi gebėjimai – tai pagrindinius – skaitymo, rašymo ir skaičiavimo – gebėjimus papildantys gebėjimai. Jais grindžiamas kūrybiškumas, gebėjimas spręsti problemas, taip pat bendravimas. Jų šerdį sudaro socialinė tarpusavio sąveika.

Kokių gebėjimų reikia labiausiai?

1 schema lt

Atliktų 213 tyrimų analizė atskleidė, kad mokinių, kurie mokėsi ugdydami socialinius ir emocinius gebėjimus, mokymosi pasiekimai buvo vidutiniškai 11 procentinių punktų geresni, nei tų, kurie mokėsi ugdydami tradicinius gebėjimus.

Išugdyti SEM gebėjimai suteikia ilgalaikių privalumų, pavyzdžiui geresnes galimybes gauti darbo, geresnius mokymosi rezultatus. Geri lyderystės gebėjimai, smalsumas taip pat yra svarbūs gebėjimai mokiniams, užtikrinantys jiems geresnes ateities galimybes.

2 schema lt

Kitoje Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje, „The Future of Jobs“, pristatytoje 2016 m. kasmetinio susitikimo Davose (Šveicarija) metu, gilinamasi į užimtumo, įgūdžių ir darbo jėgos ateities strategiją.

Ataskaitos išvados grindžiamos įtakingiausių pasaulio darbdavių įmonėse dirbančių žmogiškųjų išteklių specialistų ir strategų atsakymais dėl to, kokį poveikį dabartiniai pokyčiai pasaulinėje darbo rinkoje daro galimybėms įvairiausiose pasaulio vietose ir ūkio šakose ir gauti darbą, kokių gebėjimų turintys asmenys turi daugiausia galimybių įsidarbinti.

10 svarbiausių gebėjimų

Gebejimai 2020 2015

Politikai, švietimo specialistai, mokinių tėvai, verslininkai, mokslininkai, naujų technologijų kūrėjai, NVOs siekia, kad SEM gebėjimų ugdymas taptų visų pasaulio šalių švietimo sistemų bendru tikslu ir kompetencija.

Parengė „Lyderių laikas“

Šaltinis – „World Economic Forum“ internetinės svetainės tinklalapyje paskelbtas „World Economic Forum“ tinklalapio redaktorės Jenny Soffel straipsnis „What are the 21st-century skills every student needs?“ (2016 m. kovo 10 d.) (originali nuoroda).

World Economic Forum

World Economic Forum





Tarp Kinijos miestų ir Londono pradėjo kursuoti traukinys (Video)

$
0
0

traukinysIš Kinijos pajudėjo pirmasis traukinys į Londoną. 18 dienų kelionė vingiuoja per kaimynines šalis.

Sausio 1 dieną iš Rytų Kinijos Yiwu miesto pajudėjęs traukinys Londoną pasieks sausio 19 d. Kelionė vinguriuos per Kazachstaną, Rusiją, Baltarusiją, Lenkiją, Vokietiją, Belgiją ir Prancūziją. Galutinė stotelė – Barking Rail terminalas Rytų Londone, praneša BBC.

Naujas maršrutas buvo suplanuotas dar 2013 metais, siekiant sustiprinti infrastruktūrinius saitus tarp Kinijos ir Europos palei vadinamąjį Šilko kelią. Traukiniu bus gabenami namų apyvokos daiktai, lagaminai, drabužiai bei kiti daiktai.

170120 - eatrain20

Dėl skirtingų traukinių bėgių keliose stotyse krovinys turės būti perkrautas. Kinijoje lėtėjant eksporto ir ekonomikos augimui, šalies Vyriausybė tikisi, kad naujasis maršrutas padės sustiprinti ryšius su Europa.

VIDEO

Šaltinis: technologijos.lt

Lietuviško juodojo aukso paieškos: kokie turtai slypi po mūsų kojomis

$
0
0
nafta-maitintoja-video-3418Nafta, dar kitaip vadinama juoduoju auksu, išgaunama ir Lietuvoje. Tiesa, kur kas mažesniais kiekiais nei Artimuosiuose Rytuose. GRYNAS.lt aiškinasi, kur yra didžiausi naftos telkiniai Lietuvoje, kokiu būdu ji išgaunama ir kaip kinta išgautos naftos kiekiai.

.Lietuvoje yra 61 gręžinys

Lietuvos geologijos tarnybos 2016 metų duomenimis, nafta Lietuvoje išgaunama 15-oje detaliai išžvalgytų naftos telkinių (Girkalių, Kretingos, Nausodžio, Agluonėnų, Vėžaičių, Ližių, Ablingos, Vilkyčių, Pocių, Dieglių, Sakučių, Pietų Šiūparių, Šiūparių, Genčų, ir Šilalės) iš 61 gręžinio. Pasak tarnybos direktoriaus Jono Satkūno, naftos gavyba nevyksta 3 naftos telkiniuose: Auksoro, Šiaurės Vėžaičių ir Uoksų.

„Vienų telkinių ištekliai išsenka – sustabdoma naftos gavyba, kituose ji toliau vyksta. Viskas priklauso nuo geologinių sąlygų ir naftos kainų. Dabar naudojama 14 – 15 telkinių, jie visi yra Vakarų Lietuvoje. Artimiausiu metu, po paieškos ir žvalgybos darbų, anksčiau likviduotų gręžinių atstatymo, tikėtina, bus pradėta naftos gavyba naujuose plotuose ir telkiniuose, pavyzdžiui, Kybartų ir Kudirkos apylinkėse Pietvakarių Lietuvoje“, – tikina žemės gelmių specialistas.

J. Satkūnas primena ir šiek tiek naftos gavybos istorijos Lietuvoje: didžiausi naftos telkiniai, anot geologo, yra Vilkyčiai, Vėžaičiai, Genčiai, kuriuose būta pradinių naftos išteklių – virš 1 mln. tonų, o pirmasis gręžinys išgręžtas Kybartuose.

„Naftos išgavimas prasidėjo išgręžus gręžinį 1957 metais. Tada buvo išgręžtas žvalgomasis gręžinys Kybartuose. Tačiau tuomet gręžiniai nebuvo eksploatuoti: gręžiniai užkonservuoti“, – sako specialistas.

Naftos išteklių vis mažėja

Lietuvos geologijos tarnybos direktorius pabrėžia, kad pati naftos gavyba Lietuvoje prasidėjo 1992 metais, o, pagal Tarnybos duomenis, didžiausias kiekis naftos buvo išgautas 2001-aisiais – daugiau nei 450 tūkst. tonų. J. Satkūnas informuoja, kad 2015 metais išgauta 84 tūkst. kubinių metrų naftos. Tiesa, J. Satkūnas sako, kad, ko gero, preliminariais skaičiavimais, 2016-aisiais naftos buvo išgauta mažiau.

„2016 metais bus išgauta greičiausiai mažiau naftos nei 2015 metais, ko gero, apie 15 proc. mažiau“, – prognozuoja specialistas.

Anot geologo, eksploatuojamas naftos kiekis nėra didelis, tačiau naftininkai išgauna maksimalų juodojo aukso kiekį. Be to, Lietuvoje esantys naftos ištekliai po truputi senka, ypač seniai naudojamuose gręžiniuose, todėl labai aktyviai ieškoma naujų naftos telkinių ir įmonių, kurios norėtų eksploatuoti dar likusį juodojo aukso kiekį.

„Mūsų tokios geologinės sąlygos ir nieko kito daugiau negalime padaryti, išgauti. Be to, ištekliai iš eksploatuojamų telkinių senka“, – sako J. Satkūnas.
naftos-isgavimo-kiekiai-lietuvoje-73439272


Naftos išgavimo kiekiai Lietuvoje (grynas.lt)

Lietuvoje nafta išgaunama siurbiant

Naftos išgavimo būdas Lietuvoje, kaip teigia Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir Mineralogijos katedros docentė Jurga Lazauskienė, taip pat priklauso nuo geologinių ir hidrodinaminių naftos telkinių sąlygų.

„Šiuo metu tai, kas taikoma gavybai, mūsų geologinėmis sąlygomis, yra taikomas tradicinis išgavimas siurbliais, nes savaiminis bėgimas būdavo tik kai kuriuose telkiniuose ar pačioje gavybos pradžioje. O šiaip reikalinga ją tiesiog dirbtinai stimuliuoti, pakelti ir visur taikoma ta pati technologija“, – pasakoja mokslininkė.

Nafta naudota net mumijų balzamavimui

Nafta yra Žemės plutoje susidaręs aliejaus konsistencijos degus skystis. Naftos spalva būna labai įvairi. Gamtoje labiausiai paplitusi tamsiai rudos ir juodos spalvos su žalsvu atspalviu nafta. Rečiau pasitaiko šviesiai rudos ir geltonos spalvos nafta.

Naftą žmonės atrado jau seniausiais laikais, nes, esant tam tikroms geologinės Žemės gelmių sąlygoms, nafta gali sunktis net žemės paviršiuje. Atliekant archeologinius tyrimus prie Eufrato upės, buvo rasti naftos gavybos pėdsakų, kurių amžius siekė 4000 – 6000 m. pr. m. e. Nafta tuo metu naudota kaip kuras, statybose ir kelių tiesimui. Senovės Egipte nafta naudota mumijų balzamavimui. Kinijoje nafta buvo išgaunama išgręžus bambukinius gręžinius.

Moderni naftos panaudojimo istorija prasideda 1853 m., kai vienas lenkų mokslininkų išgavo žibalą iš žalios naftos. Pirmas komercinis naftos gręžinys buvo išgręžtas Kanadoje 1858 m., o vėliau atrasti dideli naftos telkiniai JAV, Azerbaidžane, Venesueloje, Artimuosiuose Rytuose.

Susidarymui reikia ne vieno milijono metų

Nafta ir dujos susidaro geologinių procesų metu. Kaip pasakoja Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros doc. J. Lazauskienė, jūrose, kaupiantis nuosėdoms, į jas pakliūna ir mikroorganizmų liekanos, kurios, patekusios į jūriniame baseine besikaupiančias nuosėdas, geologiniame laike kinta veikiamos gyvų organizmų (daugiausia bakterijų), temperatūros ir slėgio.

„Geologiniams sluoksniams grimztant gilyn, kyla ir temperatūra. Kai ji pasiekia 65-80o C, organinė medžiaga pradeda skilti į paprastesnius angliavandenilius ir susidaro nafta ir dujos. Tokios vietos žemės gelmėse vadinamos „naftos virtuve“, o uolienos, kuriose vyksta angliavandenilių generacija – „motininėmis“, – aiškina J. Lazauskienė.

Specialistė tęsia, kad motininėse uolienose susidarius naftai, dujoms, kondensatams bei juose susikaupusiems lydintiems komponentams, toliau eina migracijos procesas. Jo metu susidarę angliavandeniliai palieka juos generuojantį „motininių“ uolienų sluoksnį ir susitelkia gamtinėse kaupavietėse: tradiciniuose telkiniuose, kuriuose yra vadinamosios geologinės gaudyklės, stabdančios tolimesnį angliavandenilių judėjimą uolienų sluoksnyje – migraciją, ir sąlygos kauptis angliavandeniliams.
Nafta (corbis)

Nafta (corbis)

Išgavimas priklauso ir nuo technologinių sprendimų

Anot doc. J. Lazauskienės, būtent tokio tipo ir susidarymo modelio naftos telkiniai yra ir Lietuvos teritorijoje.

„Manoma, kad Baltijos nuosėdiniame baseine „naftos virtuvė“ buvo Lenkijos teritorijoje Baltijos jūros akvatorijos dalyje, kur organinė medžiaga buvo pakankamai subrendusi generuoti dujinius ir skystus angliavandenilius. Vėliau generuoti angliavandeniliai migravo mažesnio slėgio kryptimi – t.y. Baltijos nuosėdiniame baseine šiaurės rytų kryptimi, kol pasiekė Lietuvos teritoriją“, – pasakoja mokslininkė.

J. Lazauskienė akcentuoja, kad Lietuvoje atrandami ir nauji naftos telkiniai, nors ir ne tiek, kiek norėtųsi. Tačiau visi išgaunami naftos kiekiai priklauso pirmiausia nuo to, kiek jos yra žemės gelmėse ir kiek iš to susikaupusio žemės gelmėse naftos kiekio yra galima išgauti (įprastai Lietuvoje išgaunama apie 20-30 procentų geologinių naftos išteklių) bei nuo naudojamų gavybos technologijų.

„Išgavimas priklauso nuo dviejų sąlygų. Pirmiausia, nuo esamo naftos kiekio mūsų žemės gelmėse. Tiek, kiek jos yra likę ir kiek jos ieškoma. Ir, žinoma, naujų technologijų diegimas turi reikšmės. Šiuo atveju, jei mūsų šalyje būtų palankios gamtinės sąlygos dideliam naftos kiekiui išgauti, tai yra, atrasti nauji, dideli telkiniai, būtų taikomos modernesnės, ypatingos naftos išgavimo technologijos“, – akcentuoja specialistė.

Parduoda už kuo didesnę kainą

Nafta perdirbama į kurą, taip pat yra žaliava cheminei sintezei, – plastikų ir kitų cheminių medžiagų gamyboje. Verta žinoti, kad nafta naudojama ir kosmetikos, vaistų, žvakių gamyboje.

Lietuvoje nėra tiek daug pramonės sričių, todėl naftą eksploatuojančios bendrovės stengiasi šią žaliavą parduoti už kuo didesnę kainą, turėdamos omenyje ir tai, kad nafta yra baigtinis šaltinis.

„Naftą išgavusios bendrovės stengiasi ją parduoti perdirbėjams už pačią geriausią kainą. Kiek žinau, daugiausiai naftos sunaudojama Mažeikių naftos perdirbimo įmonėje“, – teigia Lietuvos geologijos tarnybos direktorius J. Satkūnas.

Požeminiai naftos telkiniai – didžiulis mūsų valstybės turtas. Jau išžvalgyti telkiniai eksploatuojami, užtikrinant aplinkosauginius reikalavimus, o naujų suradimas priklauso nuo privačių investicijų atsiradimo.

Šaltinis: grynas.lt

LGMA edukacinis centras kviečia į seminarą Šiauliuose

$
0
0

LGMA_edukacinisLGMA edukacinis centras skelbia registraciją į renginį, vyksiantį vasario mėn. Šiauliuose. Prašome registruotis. Artimiausiu metu renginių bus pasiūlyta ir kitiems Lietuvos regionams.

http://geografija.lt/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

SEMINARAS: “Gobalizacijos amžius – tarp galimybių ir iššūkių“.

Seminaro data: vasario 21 d.

Seminaro turinys: apims aktualią tematiką, susijusią su 2017 metų olimpiadų tema. Pateikiami pavyzdžiai padės ne tik geriau suprasti globalizacijos kontekstą realybėje, kryptingiau ruošti mokinius rajonų/miestų olimpiadai, bet ir pritaikyti medžiagą dėstant geografiją mokykloje.

Seminaro vieta: Šiaulių miesto Švietimo centras, Pakalnės 6a, Šiauliai, 26 auditorija

p.s. Automobilių aikštelė prie ŠC dažnai yra perpildyta ir “įgrūsta” tarp namų. Nemokamą erdvesnę aikštelę automobiliui galima rasti prie “Šiaulių” viešbučio (atstumas iki ŠC 250 metrų).

Seminaro statusas: aprobuotas kvalifikacinis renginys. Dalyviams bus išduoti kvalifikaciniai pažymėjimai.

Seminaro trukmė: 6 val.

Seminaro kaina: 15 eurų (finansuojama iš mokykloms skirtų mokytojų kvalifikacijos lėšų).

Dalyvių skaičius: neribojamas.

.

Registracija per sistemą: www.semiplius.lt

LGMA edukacinio centro informacija

Geografijos žinių konkursas Adventur 2017 parodoje: rezultatai, padėkos, foto (Pildoma)

$
0
0

Adventur-2017Skelbiame informaciją apie sausio 20 d. Lietuvos parodų rūmuose LITEXPO parodos ADVENTUR 2017 įvykusio geografijos žinių konkurso „Paragauk pasaulio, paragauk Lietuvos” informaciją. Konkurse dalyvavo 474 mokiniai76 Lietuvos mokyklų. Jie atvyko iš 27 Lietuvos savivaldybių. 

Panoraminė_LGMA_Adventur_2017

.

ADVENTUR 2017 Geografijos žinių konkurse nugalėtojais tapo.

Mėlyna_progimnazija

6-8 kl. kategorija

Taškai Vardas, pavardė Mokykla Klasė
28 Matas Kovalevskis Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 7 Roma Šakalienė
28 Rapolas Toliušis Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 6 Vilma Norvaišienė
28 Emilija Bezrukovaitė Vilniaus Salininkų gimnazija 8 Renata Boguško
28 Daniela Christiansen Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 6 Roma Šakalienė
28 Vesta Cicėnaitė Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 7 Roma Šakalienė
27 Dovydas Kurovas Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 7 Vilma Norvaišienė
27 Reta Samončik Vilniaus Simono Konarskio mokyla 8 Teresa Deržinskaja
26 Kamilė Žemgulytė Vilniaus Saulės privati gimnazija 7 Nijolė Pilipavičienė
26 Domas Raišutis Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 7 Vilma Norvaišienė
26 Erika Pranevičiūtė Kauno jėzuitų gimnazija 7 Loreta Latvienė
26 Austėja Dumčiūtė Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 6 Vilma Norvaišienė
26 Matas Lukošius Vilniaus „Ąžuolyno“ progimnazija 6 Jovita Achmedova
26 Mija Elžbieta Garliauskaitė Vilniaus Saulės privati gimnazija 6 Nijolė Pilipavičienė
26 Emilija Stepšytė Garliavos Jonučių progimnazija 6 Sonata Žilinskienė

.

6-8 klasių_nugalėtojai_ADVENTUR_2017_LGMA_geografija

6-8 klasės VISI_REZULTATAI_Adventur_2017_ŽINIŲ_KONKURSAS

.

raudona_gimnazija

9-12 kl. kategorija

20 Vaiva Venckauskaitė Klaipėdos r. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija 11 Venckauskienė
19 Aironas Los Kauno „Santaros“ gimnazija 12 Jolanta Karčiauskienė
19 Nemira Žilinskaitė Šiaulių Didždvario gimnazija 12 Sniega Raubaitė
19 Giedrius Balanaška Kauno jėzuitų gimnazija 12 Loreta Latvienė
19 Simona Albrikaitė Telšių Žemaitės gimnazija 12 Aurelija Šviežikienė
19 Aistė Mikelionytė Kauno jėzuitų gimnazija 9 Loreta Latvienė
19 Justas Fedorovičius VšĮ Vilniaus privati gimnazija 10 Robertas Šalna
19 Kasparas Keršanskas Vilniaus licėjus 10 Jolita Milaknienė
19 Gerda Jorūnė Prapuolenytė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
19 Gabrielė Tijūnaitytė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
18 Dileta Ramanauskaitė Šiaulių Didždvario gimnazija 12 Sniega Raubaitė
18 Danielius Degėsys Vilniaus licėjus 11 Jolita Milaknienė
18 Vytenė Mockutė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
18 Austėja Adamonytė Radviliškio Lizdeikos gimnazija 11 Romusas Labanauskas
18 Aurimas Jasiūnas Vilniaus Vytauto Didžiojo gimanzija 9 Vytautas Butkus
18 Benas Putrimas Kauno jėzuitų gimnazija 9 Loreta Latvienė
18 Tomas Tarvydas Vilniaus Radvilų gimnazija 11 Asta Rutkienė

.

9-12 klasių_nugalėtojai_ADVENTUR_2017_LGMA_geografija

9–12_klasės VISI_REZULTATAI_Adventur_2017_ŽINIŲ_KONKURSAS (Informacija ruošiama)

.

Pirmą kartą ADVENTUR 2017 parodoje įvyko Geografijos žinių konkursas suaugusiems. (Informacija ruošiama)

Labai atsiprašome, jeigu kurių nors dalyvių pavardėse yra netikslumų, kurie galėjo atsirasti dešifruojant mokinių ranka padarytus įrašus atskymų lape. Parašius mums šiuo adresu apie pastebėtą netikslumą, stengsimės kuo skubiau jį pašalinti: lgmakonkursas@gmail.com

.

Aš myliu geografiją_LGMA

Be konkurso parodos metu mokiniai stebėjo netradicinę geografijos pamoką, kurią vedė geografas Rytas Šalna ir geografijos mokytojai Angelė Pakamorienė (Gargždai), Valentinas Padriezas (Garliava), Loreta Latvienė (Kaunas), Laima Uosytė (Telšiai), Jonas Malinauskas (Lazdijai).

Netradicinė_pamoka

.

Užduotis konkursui kūrė ir vertinimo komisiją sudarė LGMA tarybos nariai.

LGMA taryba dėkoja visiems mokytojams, atsiliepusiems į raginimą dalyvauti konkurse ir atvykti į parodą.

Mokytojų pageidavimu skelbiame Padėkų šablonus ir raštą mokyklų vadovams apie dalyvavimą šiame konkurse.

ADVENTUR_2017_NUGALĖTOJŲ_Diplomas

ADVENTUR_2017_DALYVIO_Diplomas

Rastas_mokytojams_LGMA_Nacionalinis_geografijos_konkursas_ADVENTUR_2017

Turite idėjų konkursui tobulinti – drąsiai jas siūlykite.

.

Iki ADVENTUR 2018.

LGMA tarybos informacija

Fotografijos Ryto Šalnos ir Roberto Šalnos

LGMA edukacinis centras kviečia į seminarą Vilniuje

$
0
0

LGMA_edukacinisLGMA edukacinis centras skelbia registraciją į renginį, vyksiantį vasario mėn. Vilniuje. Prašome registruotis. Į renginį kviečiami mokytojai iš visos Lietuvos.

SEMINARAS: “Gobalizacijos amžius – tarp galimybių ir iššūkių“.

Seminaro data: vasario 7 d. (antradienis).

Seminaro pradžia: 13.00 val. Pabaiga – 16.30 val.

Seminaro turinys: apims aktualią tematiką, susijusią su 2017 metų olimpiadų tema bei ekonomine geografija. Pateikiami pavyzdžiai padės ne tik geriau suprasti globalizacijos kontekstą realybėje, kryptingiau ruošti mokinius rajonų/miestų olimpiadai, bet ir pritaikyti medžiagą dėstant geografiją mokykloje.

Visi seminaro dalyviai gaus metodinės medžiagos, kuri bus naudinga įtvirtinant įgūdžius ir organizuojant mokymo procesą.

Seminaro vieta: Lietuvos edukologijos universitetas, Gamtos fakultetas (auditorija bus nurodyta renginio dieną vestibiulyje)

Seminaro statusas: aprobuotas kvalifikacinis renginys. Dalyviams bus išduoti kvalifikaciniai pažymėjimai.

Seminaro trukmė: 6 val.

Seminaro kaina: 15 eurų (finansuojama iš mokykloms skirtų mokytojų kvalifikacijos lėšų).

Dalyvių skaičius: neribojamas.

.

Registracija: lgmaedukacija@gmail.com iki vasario 6 dienos.

Visus mokytojus, kurie nori paįvairinti mokymo procesą, suteikti jam šiuolaikinio novatoriškumo, raginame sekti informaciją ir registruotis į LGMA edukacinio centro renginius.

Mūsų tikslas – aukšta Jūsų kompetencija, moderni geografija ir svari jos vieta mokykloje.

LGMA edukacinio centro informacija

Kviečiame studijuoti geografijos bakalauro ir magistro programas Lietuvos edukologijos universitete

$
0
0

LEU_geografijaLietuvos edukologijos universitete – vienoje seniausių, gilias tradicijas puoselėjančioje Lietuvos geografų kalvėje – jau daugiau nei 70 metų rengiami geografijos specialistai. Dauguma  Lietuvos geografijos mokytojų – mūsų auklėtiniai.

.

Kodėl verta studijuoti šią programą?

Geografijos bakalauro studijų programa yra unikali. Studentai, baigę šią studijų programą, dar įgyja ir mokytojo kvalifikaciją, todėl darbo rinkoje gali konkuruoti ir kaip geografai, ir kaip mokytojai.

Studijų programos siekiai ir jų sudėtingumo lygis atitinka nacionalinėje ir Europos kvalifikacijų sandaroje aprašytus kvalifikacinius reikalavimus. Tai reiškia, kad įgytas studijų diplomas pripažįstamas visoje Europos Sąjungoje.

Suteikiamas kvalifikacinis laipsnis ir profesinė kvalifikacija

Dalyko pedagogikos, gamtinės ir visuomeninės geografijos bakalauras, pedagogas.

Ko išmoksiu?

Išmanysite gamtinės ir socialinės geografijos reiškinius ir procesus, atsakingai vertinsite visuomenės gyvenimo socialinius, kultūrinius, ekonominius ir politinius vyksmus, integruosite dalykines žinias, susiedami geografiją su kitais mokslais. Absolventai įgytas žinias taiko praktinėje veikloje, planuoja ir organizuoja savo darbą, dirba kūrybingai, savarankiškai ir atsakingai, individualiai ir komandoje, naudojasi informacinėmis technologijomis, ieško informacijos ir ją kuria, prisitaiko prie naujų ir besikeičiančių situacijų. Realizuodami įvairias projektines veiklas, sugeba geriau pažinti gamtinę, kultūrinę, socialinę ekonominę aplinką.

Karjeros galimybės

Įgytas platus specialisto akiratis leidžia prasmingai suvokti sparčius dabartinio dinamiško pasaulio pokyčius, o studijų metais išugdytas integruotas požiūris padeda sėkmingai kopti karjeros laiptais švietimo, gamtos apsaugos, teritorinio planavimo ir valdymo įstaigose, politinėse struktūrose, turizmo įmonėse. Absolventai gali dirbti geografijos mokytojais bendrojo ugdymo mokyklose, kolegijose, tęsti mokslus geografijos ar kitos srities magistrantūroje.

Pagrindiniai studijų dalykai

Didžiąją dalį studijų sudaro specialybės pagrindų ir geografijos pasirenkami dalykai, keli bendrojo universitetinio lavinimo dalykai, ketvirtadalis studijų skirta pedagoginių studijų moduliui. Esant pakankamam studentų skaičiui, papildomai galima organizuoti mokamas turizmo vadybos studijas, įgyjant turizmo vadybininko ir kelionių vadovo pažymėjimus.

Praktika

Studentai dalyvauja geologijos, biogeografijos, meteorologijos, hidrologijos, kraštotyros ir turizmo, gyventojų ir gyvenviečių geografijos, kompleksinių vietovės tyrimų praktikose, vyksta į tolimąją lauko praktiką po įdomiausius Europos regionus: Lenkiją, Čekiją, Vokietiją, Slovakiją, Kroatiją, Graikiją, Turkiją.

LEU_geografijos_studijos

.

Studijos užsienyje

Studentai pagal Erasmus+ akademinių mainų programą gali plėsti ir gilinti žinias užsienio universitetuose.

Daugiau informacijos adresu:

https://leu.lt/lt/gmtf_geografijos_ir_turizmo/gtk_apie_mus.html

arba teirautis telefonu –  (8 5) 279 0621

.

LEU_geografijos_studijos

.

Kviečiame studijuoti į valstybės finansuojamas GEOGRAFIJOS EDUKOLOGIJOS magistrantūros vietas

Lietuvos edukologijos universitetas Gamtos, matematikos ir technologijų fakultetas kviečia tapti savo srities profesionalais ir atverti duris platesnėms karjeros galimybėms studijuojant naujoje Geografijos edukologijos magistrantūros programoje patrauklioje tiek savo turiniu, tiek studijų organizavimo tvarka. Baigus studijas suteikiamas edukologijos magistro laipsnis.

Studijų programos tikslasparengti aukštos kvalifikacijos geografijos edukologus, įgijusius švietimo procesų organizavimo, mokslinių tyrimų metodologijos žinių ir gebėjimų, gebančius kūrybiškai organizuoti geografinį ugdymą, rengti geografijos edukacijos programas bei projektus, taikyti naujas ugdymo technologijas, savarankiškai planuoti ir atlikti tyrimus, prisiimti atsakomybę už tyrimo rezultatus, jų sklaidą gimnazijose, kitose formalaus bei neformalaus ugdymo institucijose, kritiškai vertinti Lietuvos ir kitų šalių geografijos edukacijos patirtį.

Geografijos edukologijos magistrantūroje studijuoti gali turintieji pirmos pakopos – Geografijos bakalauro laipsnį ir įgiję mokytojo kvalifikaciją. Studijos trunka keturis semestrus (pusmečius). Programos apimtis – 120 kreditų.

2017 m Geografijos edukologijos magistrantūros studijoms skirtos 3 VALSTYBĖS FINANSUOJAMOS VIETOS. Norintiems studijuoti savo lėšomis šių magistrantūros studijų vieno semestro kaina – 1336,35 €.

Magistrantūros studijų formos ir būdai priderinti prie studijuojančiųjų poreikių ir galimybių. Papildomai dėstytojai konsultuoja pagal priėmimo valandas arba elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos adresu: http://leu.lt/lt/gmtf/gmtf_studijos/gmtf_studiju_programos/gmtf_magistranturos_studijos2016/programs/100336.html

arba teirautis telefonu -  8 612 22464.

Lietuvos edukologijos universitetas,

Gamtos, matematikos ir technologijų fakultetas,

Geografijos ir turizmo katedra

LEU_geografijos_studijos


PAŽINK žemę, jos gelmes, istoriją: studijuok hidrologiją ir okeanografiją Klaipėdoje

$
0
0

Hidrologija_ir_Okeanografija_Klaipedos_universitetasHidrologijos ir okeanografijos studijos skirtos norintiems pažinti žemę, jūras ir vandenynus. Tai mokslas, tiriantis reiškinius ir procesus, vykstančius vandenynuose, jūrose, upėse, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose bei atmosferoje. Hidrologijos ir okeanografijos studijų programa vykdoma tik Klaipėdos universitete. Tik čia rengiami profesionalūs jūras tiriantys okeanologai, hidrochemikai, jūros krantų ir bangų veiklos tyrėjai, jūrų topografai ir kartografai.

ABITURIENTE!

PASINERK į Jūrų ir vandenynų pasaulį!

PAJUSK jūros dvasią, bangų mūšą ir vėjo gaivą vieninteliame Lietuvos burlaivyje „Brabander“!

Okeanografija_Klaipedos universitetas

Kur dirba mūsų absolventai?

Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūroje ir Jūrinių tyrimų centre

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje

Oro uostų meteorologinėse stotyse

Muziejuose

Nacionaliniuose parkuose

Lietuvos ir užsienio įmonėse ir laboratorijose

.

Daugiau informacijos – spausk čia!

.

Studijuok ir didžiuokis, kad pažįsti pasaulį.

Studijuok socialinės-ekonominės geografijos bakalauro ir magistro programas Klaipėdoje

$
0
0

Geografija_Klaipėdos_universitetasKlaipėdos universitetas kviečia studijuoti Socialinės ekonominės geografijos ir regionistikos bakalauro studijų programą, kurios tikslas – paruošti kvalifikuotus visuomeninės geografijos specialistus, ypatingą dėmesį skiriant jų kompetencijoms, orientuotoms į žinių ekonomiką pagal darnios plėtros principus.

Kam šios studijos skirtos?

Suprantančius visuomenės bei ūkio socialines-ekonomines problemas, jų erdvines priežastis bei gebėjimus priimti sprendimus. Ugdyti regionų plėtros specialistus, gebančius kompleksiškai tirti įvairias regionų problemas bei teikti siūlymus (įgyvendinant nacionalines bei ES regionų plėtros programas) visuomenės bei ūkio darniai plėtrai regionuose.

Studijų programos pagrindų dalykai:

Geografinių atradimų ir idėjų raida, Bendroji kartografija ir topografija, GIS pagrindai, GIS studijos, Socialinės ekonominės geografijos įvadas, Socialinės ekonominės geografijos teorija ir tyrimų metodai, Regionistika ir regioninių tyrimų metodai, Lietuvos socialinė ekonominė geografija, Pasaulio socialinė ekonominė geografija, Ekonominė geografija (Ūkio šakos), Demografija ir gyventojų geografija, Politinė geografija ir geopolitika, Regionų darnios plėtros pagrindai ir modeliai, Geosferos ir gamtiniai procesai, Lietuvos gamtinė geografija, Transporto ir komunikacijų geografija, Kultūrų geografija, Turizmo ir poilsio geografija, Kaimo geografija, Paveldo geografija, Kraštovaizdžio geografija ir kraštotvarka, Teritorijų planavimas. Mokomoji praktika (Lietuvoje), Tolimoji praktika (užsienyje, KU lėšomis), Specialioji praktika (Lietuvoje arba užsienyje).

Kokie absolventų gebėjimai po studijų?

  • atlikti regionų bei įvairių teritorijų socialinius ekonominius tyrimus, taikant geografinius tyrimų metodus;
  • atlikti regionų ir valstybių socialinę ekonominę analizę, nustatyti ūkio ir visuomenės problemas, ir jų sprendimus pagal regionų darnios plėtros principus.
  • dirbti su Geografinės Informacijos sistemomis (GIS) ir SPSS programa, atlikti įvairias apklausas, atlikti tiriamų procesų, reiškinių ekspertinį vertinimą;
  • ruošti nacionalinių, ES ir kitiems fondams projektų paraiškas, susijusias su ūkio bei žmogiškųjų išteklių plėtra įvairiuose regionuose. Kur studentai gali atlikti praktiką? Studentas praktiką gali atlikti įvairiuose viešojo ir privataus sektoriaus įmonėse: savivaldybėse, seniūnijose, turizmo informacijos centruose, civilinės metrikacijos biuruose, migracijos skyriuose, darbo biržoje, regionų plėtros agentūrose, kelionių agentūrose, transporto ir logistikos įmonėse, regioniniuose ir nacionaliniuose parkuose, aplinkosaugos institucijose, socialinės rūpybos skyriuose, taip pat įmonėse, kurių veiklos susijusios su regionų plėtros projektų ruošimu ir įgyvendinimu.

Kur studentas gali išvykti dalinių studijų į užsienį?

Studijų metu studentai gali dalyvauti KU Erasmus+ programos konkurse ir studijuoti visuomeninės geografijos dalykus užsienio universitetuose, su kuriais yra sudarytos Erasmus+ programos bendradarbiavimo sutartys:

  • Lenkijos Gdansko universitete
  • Rumunijos Oradijos universitete
  • Turkijos Uludago universitete
  • Suomijos Turku ir Joensuu universitetuose
  • Vokietijos Tiubingeno universitete
  • Italijos Triesto universitete
  • Prancūzijos Aix-Marselio ir Le Havro universitetuose
  • Bulgarijos Plovdivo verslo ir regionų plėtros universitete

Studijų metu studentai turi galimybę dalyvauti programos Erasmus+ praktikoje užsienio į

Kur ir kuo galima dirbti?

Baigus studijas gali dirbti savivaldos institucijose (savivaldybėse, seniūnijose), regioninės plėtros projektų rengėjais, regionų plėtros agentūrose, specialistais nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, darbo biržose, socialinės rūpybos skyriuose, gyventojų socialinių apklausų statistikais, aplinkosaugos institucijose. Taip pat gali dirbti mokymo ir švietimo srityse (geografijos mokytojais). Privačiame sektoriuje gali dirbti kelionių agentūrose, pardavimų vadybininkais, rinkos analitikais, finansų sektoriuje, transportavimo, logistikos, prekybos srityse, gali dirbti konsultantais privačiose įmonėse, kurios ruošia, administruoja nacionalinius bei tarptautinius regionų plėtros/investicinius projektus, regioninės plėtros projektų ruošimo konsultantais (ekspertais), socialinių apklausų specialistais, verslo, teritorinio planavimo ir GIS specialistais (analitikais). Gali tęsti studijas antrosios pakopos (geografijos magistrantūros studijose).

Absolventų atsiliepimai apie studijas

Klaudija Kionies – studijas vertinu labai teigiamai, ir, mano nuomone, tai viena iš perspektyviausių socialinių mokslų studijų. Studijų programa yra įdomi ir dinamiška, skatinanti konstruktyvų ir kritišką mąstymą.

Edgaras Grakulskis – studijuodamas socialinę geografiją įgijau naudingos patirties dirbant su GIS. Studijos praplėtė mano akiratį. Žinios pravers ne tik darbe, tačiau ir gyvenimiškose situacijose.

Ingrida Kazokevičiūtė – studijos nebuvo tik sausa teorija, turėjome labai daug praktikos bei susipažinome su daugybe programų, kurios praplėtė akiratį ir kurias pritaikysime ateityje.

Petras Vėlius – bakalauro studijos suteikė žinių apie geografiją, išmokė kurti žemėlapius bei analizuoti, tyrinėti šalies ekonomines problemas ir jų pasiskirstymą. Kvalifikuoti ir draugiški katedros dėstytojai, gebantys bendrauti su studentais.

.

Visuomeninės geografijos magistro programa

Daugiau informacijos apie šią studijų programą Magistro programos lankstinukas.

Katedros koordinatės:

321100, 6174884 (LKS 94) 55° 40′ 32.34″, 21° 9′ 19.64″ (WGS)

Daugiau informacijos apie katedrą ir studijų programą rasite http://www.ku.lt/smf/socialiniu-mokslufakultetas/struktura/viesojo-administravimo-ir-socialinesgeografijos-katedra/

Kontaktai: Klaipėdos universitetas Socialinių mokslų fakultetas Viešojo administravimo ir Socialinės geografijos katedra

E. p. geostudijos@gmail.com

GIS konferencija „Mano žemėlapis Lietuvai“ jau vasario 10 d.!

$
0
0

GIS_mokyklaKonferencija vyks 2017 m. vasario mėn. 10 d. Laukiame jūsų naujuosiuose Vytauto Didžiojo Universiteto rūmuose – Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete, Putvinskio g. 23, Kaune. Pradžia – 13 val. Registracija – nuo 12.30 val. .

Konferencijoje moksleiviai ir mokytojai dalinsis geografinių informacinių sistemų naudojimo patirtimi, daugiau sužinos apie GIS naujoves, moksleiviai pristatys savo kurtus žemėlapius ir, žinoma, bus apdovanoti konkurso „Mano žemėlapis Lietuvai“ nugalėtojai.

Antrojoje konferencijos dalyje mokytojus pakviesime diskusijai apie GIS mokymo ir ugdymo procese, o moksleivius – į įdomias ir įtraukiančias veiklas universiteto erdvėse. Kurkite žemėlapius, registruokitės, dalyvaukite!

Būtinai pakvieskite ir draugus!

Perskaitykite veiklų aprašymus ir pasirinkite jums labiausiai tinkančią.

Plačiau apie konkursą čia.

Hnit Baltic informacija

LGMA ekspedicija: kraštovaizdžiai Etiopijos šiaurėje

$
0
0

Atlikuonis_Etiopijoje,Geografu_ekspedicijaPusė LGMA ekspedicijos maršruto po Etiopiją driekėsi šios šalies šiaurinėje dalyje. Tai amharų žemė, kur juntamas aukštesnis pragyvenimo lygis, kelių dangos čia ženkliai geresnės, daugiau infrastruktūros, greičiau važiuojama, nors žmonių gausa ir skurdas bado akis ne mažiau.

.

Etiopijos kalnynas (plokščiakalnis)

Šis reljefo elementas patenka į svarbiausių pasaulyje orografinių objektų sąrašą ir neretai, o gal ir dažnai, minimas per geografijos pamokas. Espedicijos maršrutas antroje kelionės dalyje pasuko į šiaurę ir, palikus Adis Abebą, stačiai užkilo ir nuvingiavo į Etiopijos kalnyną.

Etiopijos budingas krastovaizdis4

.

Užkilus į viršų santykiniai aukščiai nėra dideli, prieš akis atsiveria banguota plynaukštė, tačiau navigacijos prietaisai įkyriai rodė 2–3 km aukštį virš jūros lygio. Geologiškai žiūrint toks kalnyno paviršius visiškai suprantamas, nes Etiopijos kalnynas nėra naujesnės – alpinės –kalnodaros raukšliniai kalnai, kaip kad Atlasas Afrikos šiaurės vakaruose.

Panorama1

.

Etiopijos kalnynas pradėjo formuotis prieš 60–80 mln. metų ant kristalinių uolienų pamato, kurias padengė stori smiltainio, klinties ir horizontalūs bazaltinės lavos sluoksniai, kurie kaip tortas sugulę beveik lygiagrečiais sluoksniais.

Etiopijos budingas krastovaizdis3.

.

Šiaurėje, kur ekspedicija lankėsi Simeno kalnų nacionaliniame parke, erozija suformavo įspūdingų reginių reljefo formas su milžiniškais skardžiais, pavieniais izoliuotais kalnais. Nors nematėme aukščiausio Etiopijos kalno – Ras Dašano (4550 m), bet jautėme jo kaimynystę.

Tolimas vaizdas Simeno NP.


Mūsų lankomame aukštyje, kur atlikome neilgą, bet vaizdingą pėsčių žygio maršrutą, akivaizdžiai jautėme išretėjusį orą.

Kalnu toliai

.

Pietinė kalnyno dalis – bazaltinė plynaukštė su vertikaliais intruziniais lavos atlikuonimis (lakolitais), atsiveriančiais bendrame kraštovaizdyje ir labai jį puošiančiais.

Dievo pirstas

.

Atlikuonis_Etiopijoje,Geografu_ekspedicija

.

Etiopijos kalnynu teka gilius slėnius suformavusios upės. Svarbiausia iš jų – Mėlynasis Nilas, darantis didžiulį lanką kalnyne pagal laikrodžio rodyklę, kol galiausiai tvirtai pasuka į vakarus ir teka į Sudaną, kurio sostinėje Hartume įsilieja į Baltąjį Nilą.

Serpentinas zemyn

.

Pirmą kartą išvydus gilų slėnį, kuriame didinga upė teka kaip siūliukas, visiems padarė neišdildomą įspūdį. Įspūdingas ir pats nusileidimas iki japonų neseniai pastatyto naujojo tilto per Mėlynąjį Nilą. Leisdamiesi į slėnį ir kildami iš jo, atlikome matavimus – brėžėme vertikalųjį profilį, kuris aiškiai rodo tarpeklio gylį ir statumą.

Profilis_Melynasis_Nilas_Etiopija_LGMA ekspedicija

Nors mūsų lankymosi metu Mėlynuoju Nilu tekėjo ne taip ir daug vandens, bet didingas šios upės slėnis-tarpeklis bylojo apie milijonus metų trukusius išorinių procesų ardomuosius darbus.

Japonu tiltas per Nila

.

Melynasis Nilas

.

Upių perskrostą Etiopijos kalnyną matėme dar ne kartą ir visą laiką stebėjomės, kad didingi tarpekliai nė kiek nenusileidžia nei Didžiajam kanjonui, nei kitiems panašiems pasaulio objektams. Etiopija, ypač nuošalesnės jos vietos, dar visiškai nėra atrasta turistų, tačiau gerėjant kelių būklei daugelį tokių vietų jau galima pasiekti.

Simeno NP.


Tanos ežeras ir Mėlynojo Nilo krioklys.

Etiopijos kalnyne, tektoniniame pažemėjime, telkšo didžiausias šios šalies ežeras – Tana. Mes lankėmės jo pietinėje pakrantėje įsikūrusiame Bahir Daro mieste. Tai pramoninis miestas, kartu ir kurortinis, pavyzdingai vokiečių urbanistų projektuojamas. Priešingybė daugeliui matytų miestų – Bahir Dare daug žalumos, sutvarkytos gatvės, daug viešbučių, čia mėgsta ilsėtis turtingesni etiopai.

Tanos_ezeras_prie_Bahir_Daro .


Tanos ežeras telkšo 1800 m aukštyje, seklus, patvenktinės kilmės, laivuojamas, žuvingas. Jo vandeniu drėkinami laukai, o apylinkėse intensyviai plėtojama žemdirbystė. Į ežerą įteka nemažai upių, tarp jų ir Mažasis Abajus, o išteka Mėlynasis Nilas (etiopų vadinamas Abajumi). Ši upė yra didžiausias dešinysis Baltojo Nilo intakas. Iki Asvano užtvankos Egipte įrengimo, Mėlynasis Nilas užtikrindavo gausius Nilo potvynius Egipte, kėlusius daug mįslių antikos laikų išminčiams.

Plaukimas_Tanos_ezeru_LGMA_ekspedicija_Etiopija

.

Po Tanos ežerą LGMA ekspedicija plaukiojo specialiai užsakytu laivu. Plaukėme į Zege pusiasalį, kur matėme senovines apvaliąsias bažnyčias, vaikščiojome po kavamedžių mišką, apžiūrėjome iš totorų nendrių pagamintą tradicinį luotą. Panašiais plaukiojama ne tik čia, Afrikoje, bet ir Titikakos bei keliuose kituose Bolivijos ežeruose.

Tanos nendrinis laivelis_LGMA_ekspedicija_Etiopija.


Ekspedicijai pasisekė, nes pavyko visiškai arti priartėti prie Mėlynojo Nilo ištakų. Toje vietoje upė nėra platesnė už Nerį, tačiau plukdo savo vandenis link Mėlynojo Nilo krioklio kaskados, kurlink pasuko ir mūsų ekspedicija. Pasiekti šią vietovę nėra taip paprasta, nes link jos vedantis kelias labai prastos kokybės. Abipus jo gyvena nepaprastai daug žmonių, o skurdas toks baisus, jog galėjo atrodyti, kad tai nėra realybė, o kino filmo dekoracijos. Skurdas baisus, tačiau niekas nebadauja, nes Nilo kaimynystė užtikrina vandenį ir derlingus dirvožemius.

Nilo krioklys.


Norint pamatyti Mėlynojo Nilo krioklį, reikia persikelti į kairįjį upės krantą. Perkėla valtimi veikia užtikrintai ir per du kartus visi atsidūrėme kitame krante. Takas iki krioklio driekėsi per suskeldėjusios bazaltinės lavos dangos riedulius. Krioklio vietoje išvydome akivaizdų tektoninį sprūdį, kuris, greičiausiai, susidarė per žemės drebėjimą. Mums pasisekė, nes tuo metu kriokliu garmėjo ganėtinai daug vandens, ko įprastai nebūna, nes prie pat krioklio dar 1959 metais pastatyta hidroelektrinė, o kiek vėliau padidintas jos pajėgumas. Į elektrinę nukreipus dalį Mėlynojo Nilo vandens, krioklys prarado dalį savo grožio. Mūsų lankymosi metu elektrinė buvo remontuojama, taigi turėjome progos grožėtis tuo, ko daugelis keliautojų nemato.

Melynojo Nilo krioklys

.

Parengė LGMA ekspedicijos vadovas Rytas Šalna

Fotografijos Ryto Šalnos, Valentino Padriezo

Suomija ruošia tikrą švietimo revoliuciją: nebeliks matematikos, užsienio kalbos, istorijos, geografijos ir kitų pamokų

$
0
0

finland_educationTuo metu, kai Lietuva vis dar trypčioja dėl esminių švietimo reformos pokyčių, suomiai imasi itin drastiškų veiksmų – siūlo atsisakyti visų mokomųjų dalykų mokyklose, rašoma brightside.com.

Europoje į šios šalies švietimo pagrindus žvelgiama kaip į turinčius pačius aukščiausius standartus. Kaip skelbiama užsienio žiniasklaidoje, Suomija ruošiasi tikrai revoliucijai. Taigi planuojama, kad mokyklose tiesiog nebeliks matematikos, užsienio kalbos, istorijos, geografijos ir kitų mokomųjų dalykų. Taip, neįtikėtina, bet to nori suomiai.

„Šiuo metu pasaulis vis dar gyvena senųjų mokyklų tradicijų tvarka, kuri buvo ypač populiari 1900 metais. Tačiau pokyčiai yra būtini, nes šiuo metu pasaulis gyvena visiškai kitokiu ritmu“, – kalbėjo Suomijos švietimo viešųjų ryšių departamento vadovas Marjo Kyllonen.

Tačiau, ką tuomet mokiniai veiks mokykloje?

M. Kyllonen visa tai aiškina paprastai. Mokiniai mokysis tarpdisciplininiu formatu. Skamba išties gana painiai. Pavyzdžiui, kai mokiniai mokysis apie Antrąjį pasaulinį karą, jie turės į šį istorinį įvykį žvelgti iš visų įmanomų perspektyvų – geografinės, istorinės, kalbų ar net matematikos…

Tiesa, su sistema bus supažindinami mokiniai nuo 16 metų.

Taip pat žadama keisti ir dar kelis dalykus – nebeliks privalomojo sėdėjimo pamokose. Vietoje to mokiniai galės dirbti grupelėmis kur tik jiems patogu.

Šiuo metu pokyčiai jau pradedami vykdyti, tačiau grandiozinė revoliucija bus įvykdyta tik 2020 metais.

Šaltinis: technologijos.lt

Seniai pradingęs kontinentas atrastas paniręs Indijos vandenyne

$
0
0

185526100Kadaise tarp Indijos ir Madagaskaro įsitaisęs priešistorinis kontinentas dabar išsibarstęs Indijos vandenyno dugne.

Pirmosios kontinento buvimo užuominos radosi, paaiškėjus, kad kai kurių Indijos vandenyno dalių gravitacija stipresnė, kas rodo storesnę plutą. Pagal vieną teoriją, taip nutiko, kai dalis sausumos paniro ir tapo vandenyno plutos dalimi.

Mauricijus buvo viena iš tų vietų, kur gravitacija stipresnė. 2013 metais, Lewis Ashwal iš PAR Witwatersrand universiteto su kolegomis iškėlė idėją, kad vulkaninė sala įsitaisiusi ant seno, nugrimzdusio kontinento dalies.

Nors Mauricijaus salai tėra 8 milijonų metų, kai kurie cirkono kristalai salos paplūdimiuose yra beveik 2 milijardų metų amžiaus. Ugnikalnių išsiveržimai galėjo išsviesti cirkoną iš giliau glūdinčių senovinių uolienų.

Dabar Ashwalas su komanda Mauricijuje aptiko iki 3 milijardų metų amžiaus cirkono kristalus. Atlikę detalias analizes, jie rekonstravo prarastojo kontinento, kurį pavadino Mauricija, geologinę istoriją.

Mauricijus įsitaisęs ant dalies senovinio kontinento
©KeystoneUSA-ZUMA/REX/Shutterstock

Išsiskyrimas

Mauricija buvo mažas kontinentas — maždaug ketvirčio Madagaskaro dydžio — įsiterpęs tarp Indijos ir Madagaskaro, kurie prieš 85 milijonus metų buvo daug arčiau vienas kito, nei dabar. Tada Indija ir Madagaskaras ėmė tolti vienas nuo kito ir Mauricija pradėjo temptis ir plyšinėti.

„Tai kaip plastelinas: tempiami kontinentai plonėja ir suyra į gabalus,” paaiškino Martinas Van Kranendonkas iš Naujojo Pietų Velso universiteto Australijoje.

„Būtent šie ploni gabalėliai ir nugrimzta į okeaną.”

http://cdn.history.com/sites/2/2017/02/ncomms14086-f6.jpg

Numanomas paskendęs kontinentas/ http://cdn.history.com

Yra duomenų, rodančių, kad kitos Indijos vandenyno vulkaninės salos, tarpo kurių Cargados Carajos, Laccadive ir Chagos salos, irgi išsidėsčiusios ant Mauricijos fragmentų.

Randama visa daugiau ir daugiau kitų senovinių kontinentų liekanų, pažymi Alanas Collinsas iš Adelaidės universiteto Australijoje.

Keletas tokių gabalų neseniai rasta šalia Vakarų Australijos ir po Islandija, sako jis. „Tik dabar, daugiau pradėję tyrinėti vandenyno gelmes, visur randame senovės kontinentų dalių.”

Šaltinis: technologijos.lt

2017 metų geografijos olimpiados ir konkursai: tema ir programa (Patikslinta)

$
0
0

OlimpiadaLGMA olimpiadų komitetas skelbia 2017 metų geografijos olimpiadų ir konkursų tvarkaraštį bei Rajonų/miestų ir Lietuvos mokinių geografijos olimpiadų temą bei programą.

2017 metai

.

ADVENTUR Geografijos žinių konkursas

Mokiniams konkursas vyks sausio 20 dieną parodos ADVENTUR 2017 metu 5 salės 2 aukšte, konferencijų salėje 5.1. Pradžia 12.00 val.

Vyksta registracija.

Pirmą kartą Geografijos žinių konkursas vyks ir suaugusiems. Sausio 20 dieną parodos ADVENTUR 2017 metu 5 salės 2 aukšte, konferencijų salėje 5.1. Pradžia 16.00 val.

Vyksta registracija.

Adventur-2017

.

Rajonų / miestų geografijos olimpiada

Data: kovo 1 d. (trečiadienis)

Olimpiados tema: „Globalizacija – tarp galimybių ir iššūkių”

2017_metų_geografijos_olimpiadų_PROGRAMA_2017 (atsisiuntimui, word byla)

Tvarka: Platesnė informacija bus skelbiama artėjant renginui

Globalizacija

.

VI geografijos olimpiada MANO GAUBLYS: 2017

Olimpiada „Mano gaublys” ir šiais metais bus organizuojama 6-8 bei 9-12 klasių mokiniams. Ši olimpiada įtraukta į Neformaliojo švietimo centro Olimpiadų skyriaus renginių grafiką ir turi oficialaus renginio statusą.

Olimpiados data:

6-8 klasės: kovo 21 d. (antradienis).

9-12 klasės: kovo 22 d. (trečiadienis).

Tvarka: Platesnė informacija ir registracija bus skelbiama artėjant renginiui.

Mano_gaublys_logo_2017_olimpiada

.

XVII Nacionalinis Česlovo Kudabos geografijos konkursas 6–12 klasių mokiniams

Data: balandžio 1 d.

Vieta: LEU Gamtos mokslų fakultetas, Vilnius

TvarkaRegistracija bus skelbiama nuo vasario mėnesio.

.

Atranka į XIV Pasaulinę geografijos olimpiadą

Data: balandžio mėn.

Vieta: Vilnius, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

Dalyviai: artėjant renginiui, bus paskelbtas atrankos dalyvių sąrašas

LMNSC

.

XXIX Lietuvos mokinių geografijos olimpiada

Data: gegužės 4-6 d.

Vieta: Druskininkai

Olimpiados tema: „Globalizacija – tarp galimybių ir iššūkių”

XXIX_geografijos_olimpiadu_PROGRAMA_2017 (atsisiuntimui, word byla)

Tvarka: Šiais metais ir toliau galios 2013 metais įvesta naujoji dalyvių atrankos tvarka. Jos esmė – sudaryti galimybes dalyvauti šiame olimpiados ture stipriausiems, nebūtinai tik 1-ąją vietą rajonų savivaldybėse ir kelias pirmąsias vietas didžiųjų miestų savivaldybėse užėmusiems mokiniams. Dalyvių sąrašą tvirtins Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro olimpiadų skyrius. Kaip ir praėjusiais metais, bus išvestas praeinamasis balas, o galutinis dalyvių sąrašas bus sudarytas tik po atidžios 2017 m. visų savivaldybių rezultatų protokolų analizės. Laiku arba visai nepateikusios protokolų savivaldybė, negalės siųsti savo dalyvių į olimpiadą, net jeigu mokinių rezultatai atitiks praeinamojo balo ribą. Platesnė informacija apie kitų metų Lietuvos mokinių olimpiados tvarką bus paskelbta artėjant renginiui.

.

XIV Pasaulinė geografijos olimpiada

Data: rugpjūtis

Vieta: Belgradas, Serbija

Dalyviai: 4 moksleivių komanda bus atrinkta per atranką

IGEO

.

Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos Olimpiadų organizavimo komitetas


Europos emigracijos žemėlapiai, kokių dar nesate matę

$
0
0

migracijaSkaičiuojant ir pateikiant statistiką, dažniausiai kreipiamas dėmesys į šalyje esančių migrantų skaičių – bet dar vienas įdomus būdas pažvelgti į šią temą – paskaičiuoti emigracijos mastus iš šalies į konkrečias kitas valstybes, rašo indy100.com.

Jakubas Marianas paskelbė žemėlapį, kuriame paskaičiuota, kiek procentų žmonių yra išvykę iš šalies, lyginant su gyventojų skaičiumi tuo metu easančiu šalyje (remiamasi 2015 m. gyventojų statistika).

Tai rodo, kad 7,6 proc. Jungtinės Karalystės piliečių šiuo metu gyvena užsienyje, palyginus su 18,8 proc. Airijos, 13 proc. Ukrainos, 22 proc. Portugalijos, 3,4 proc. Švedijos ir 18,9 proc. Lietuvos žmonių.

Iš šalių išvykusių žmonių skaičius procentais
©jakubmarian.com

Antrame žemėlapyje jūs galite pamatyti, į kurią užsienio šalį išvyko daugiausiai konkrečios šalies emigrantų.

Šalys, į kurias išvyko daugiausiai žmonių iš šių valstybių
©jakubmarian.com

Tai rodo, kad daugiausiai Anglijos emigrantų yra Australijoje, vokiečiai emigruoja į JAV, o lietuviai dažniausiai emigruoja į Jungtinę Karalystę.

Šaltinis: technologijos.lt

Lietuvis sukūrė išradimą, padėsiantį žmonėms pasiekti Pietų ašigalį nenaudojant iškastinio kuro

$
0
0
Kam reikalingas saulės baterijas naudojantis termosas Pietų ašigalyje? Į klausimą gali atsakyti Vilniaus universitete telekomunikacijų fiziką ir elektroniką studijuojantis Liudvikas Paukštė, kuris skaičiuoja paskutines stažuotės dienas JAV NASA Ameso tyrimų centre. Per keletą stažuotės mėnesių kartu su komanda sukūręs arktinio termoso prototipą jis nekantriai laukia pirmųjų bandymo rezultatų iš Antarktidos.

Skaitykite daugiau: http://it.lrytas.lt/laboratorija/lietuvis-nasa-sukure-unikalu-termosa.htm?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Cop„Termosas kuriamas fondui „2041“, kuris siekia apsaugoti Antarktidą. Šis skaičius žymi metus, kai baigiasi didžiųjų šalių moratoriumas dėl naudingųjų iškasenų išgavimo Antarktidoje. Norint atkreipti į tai dėmesį, šiemet bus siekiama pasiekti Pietų ašigalį nenaudojant iškastinio kuro“, – teigia L. Paukštė.

nasa2Kam reikalingas saulės baterijas naudojantis termosas Pietų ašigalyje? Į klausimą gali atsakyti Vilniaus universitete telekomunikacijų fiziką ir elektroniką studijuojantis Liudvikas Paukštė, kuris skaičiuoja paskutines stažuotės dienas JAV NASA Ameso tyrimų centre.

Per keletą stažuotės mėnesių kartu su komanda sukūręs arktinio termoso prototipą jis nekantriai laukia pirmųjų bandymo rezultatų iš Antarktidos.

„Visų pirma, Lietuvos studentai privilegijuoti, nes tik vienuolika šalių turi sutartis su NASA ir gali siųsti savo studentus vasaros ir rudens stažuotėms. Rudens stažuotės ypatingos savo trukme: studentai viename didžiausių aeronautikos ir kosmoso tyrimų centrų pasaulyje praleidžia net keturis mėnesius. Liudvikui pasisekė dar labiau, nes dirbo vos trijų žmonių komandoje, kurioje buvo vienintelis studentas. Tokios stažuotės leidžia prisiliesti prie globalių problemų sprendimo, didelio poveikio inovacijų kūrimo“, – besibaigiančią stažuotę komentavo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus.

Kodėl atmosfera tyrimų centre rudenį yra kiek kitokia nei vasarą? Kokiomis idėjomis alsuoja NASA šiuo metu? Kuo ypatingas arktinio termoso projektas? Interviu su ketvirtakursiu Liudviku Paukšte.

– Papasakokite apie projektą, prie kurio dirbote stažuotės metu. Koks buvo jo tikslas?

– Projektas vadinosi THAW (angl. Thermos-Heater for Antarctic Water). Vykdamas maniau, kad dirbsiu prie „FlyEye“ sensoriaus, skirto orlaivių sparnų lankstymuisi matuoti, tačiau teko dirbti prie ne ką mažiau įdomaus projekto.

Kūrėme ir gaminome termosą Pietų ašigalio tyrinėtojams. Jis skirtas išgauti vandenį iš Antarktidoje randamų resursų – sniego ir ledo, tačiau nenaudojant konvencinių būdų. Mūsų užduotis – panaudoti atsinaujinančius energijos išteklius, o tiksliau – saulės energiją.

Šis projektas skirtas Roberto Swano įkurtam „2041“ fondui, siekiančiam išsaugoti Antarktidą nepaliestą ir švarią. Fondo pavadinime nurodyti metai, t.y. 2041 m., kai baigs galioti susitarimas, draudžiantis naftos gavybą Antarktidoje.

– Neretai moksliniai projektai užtrunka ilgiau nei tikėtasi. Kokių rezultatų pavyko pasiekti? Ar įgyvendinote, ką buvote suplanavę?

– Buvo numatyta baigti kurti koncepciją ir ją įgyvendinti iki bandymų pradžios lapkričio 29 d., kai mano vyresnysis mentorius išvyko į Antarktidą atlikti bandymų realiomis sąlygomis. Viskas vyko gan sklandžiai ir aparatą laiku išsiuntėme į Antarktidą.

– Kodėl šis projektas turėtų dominti ne tik Antarktidos tyrinėtojus? Ar jis kaip nors susijęs su aeronautika?


– Iki šiol dar niekas nebandė keliauti į tokias atšiaurias vietas, nesikliaujant naftos produktais. Robertas Swanas nukeliaudamas į Pietų ašigalį ir pasikliaudamas vien atsinaujinančiais energijos ištekliais nori parodyti, kad tai įmanoma padaryti net sudėtingomis sąlygomis. Jeigu naudojant vien švarią energiją įmanoma išgyventi Antarktidoje, vadinasi ir bet kurioje pasaulio vietoje. Siekiama parodyti, kad įmanoma išgyventi ir neteršiant atmosferos.

Kadangi kitose planetose buvo rasta ledo, tai patirtis įgyta gaminant šį termosą gali būti panaudota gaminant įrenginius, kurie astronautams tiektų geriamą vandenį.


nasa L. Paukštės asmeninio archyvo nuotr.

L.Paukštės asm. archyvo nuotr.

Skaitykite daugiau: http://it.lrytas.lt/laboratorija/lietuvis-nasa-sukure-unikalu-termosa.htm?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy

– NASA stažuotės garsėja tuo, kad studentai įtraukiami į visus svarbius darbus. Kokios užduotys jums buvo pavestos šiame projekte?

– Prie projekto dirbome trise – du mentoriai ir aš. Džiaugiuosi, kad jie mane laikė lygiaverčiu komandos nariu, pasitarimuose atsižvelgdavo į mano nuomonę. Teko prisidėti prie idėjų formavimo ir priemonių joms įgyvendinti paieškos.

Projektas susideda iš dviejų fizinių dalių: pats termosas su kaitinimo elementu ir saulės baterijomis bei duomenų registravimo ir kontrolės sistema. Dirbau prie abiejų, bet daugiausiai prie antrosios. Sistemai rinkausi jutiklius, kūriau elektrines schemas.

Pavyko sukurti labai neblogą sistemą, kuri registruoja duomenis ir kontroliuoja termoso veikimą. Taip pat tarpiniams eksperimentams sugalvojau sistemą kuri leidžia iš uždaros kameros transliuoti ir registruoti duomenis ir realiu laiku juos atvaizduoti kompiuteryje. Pasirodo, kad jau anksčiau buvo bandyta „klibinti“ šią problemą, tačiau nieko reikšmingo nenuveikta. Turbūt iki šiol vis trūkdavo laiko.

– Kuri projekto dalis buvo įdomiausia?

– Buvo labai įdomu galvoti, kaip apsaugoti elektroniką nuo šalčio poveikio. Jei tokį aparatą būtume konstravę naudojimui kambario temperatūroje, būtų buvę nepalyginamai lengviau. Ieškojome tokių komponentų, kurie galėtų veikti žemose temperatūrose, ieškojome sprendimo, kaip apsaugoti tuos, kurie yra būtini, bet įprastai negali būti naudojami esant tokiam šalčiui.

– Ar viskas vyko sklandžiai? Gal teko susidurti su kokiais netikėtumais?


– Prieš išsiunčiant termosą į Antarktidą, man teko kelias dienas padirbėti iki išnaktų, tačiau tai buvo turbūt pačios geriausios mano stažuotės dienos. Nutiko taip, kad dalį darbų atlikome ir laukėme, kol atsiųs detales reikalingas projektui pabaigti. Gavome jas gerokai vėliau nei planuota, iki termino likus vos kelioms dienoms, todėl reikėjo gerokai padirbėti, kad viską spėtume laiku.

Buvo ir vienas komiškas nutikimas. Dingo mūsų dar nemodifikuotas termosas. Atlikome eksperimentą kontroliuojamos temperatūros kameroje – tikrinome kokiu greičiu šąla vanduo, jei vanduo viduje nešildomas. Pasibaigus eksperimentui mano mentorius nuėjęs į virtuvėlę išpylė vandenį ir paliko termosą džiūti indų džiovykloje. Tai buvo paskutinis kartas kada jį matėme, nes jis tiesiog dingo. Teko užsakinėti naują. Šį kartą užklijavome projekto ir NASA lipduką, kad niekas netyčia jo vėl nepasisavintų.

– Savo pirmąjį savaitgalį Palo Alto praleidote su NASA vasaros stažuotojais. Ar skiriasi atmosfera tyrimų centre rudenį ir vasarą?

– Rudens metu NASA Ameso tyrimų centre stažuotojų labai mažai, o dar mažiau jų gyvena NASA bendrabutyje. Būdavo dienų, kai išėjęs iš darbo ir nuėjęs porą kilometrų iki bendrabučio nesutikdavau nei vieno žmogaus. Kadangi stažuotojų šiuo metu labai nedaug, tai neteko dirbti su kitu elektronikos inžinieriumi, tačiau kitų sričių studentai puikiai išmanė savo darbą, rodė puikius rezultatus.

– Ko dar nespėjote ir ką galėtumėte patarti kitiems studentams?

– Norėčiau pabaigti projektą, tai yra, išanalizuoti jau sukurtos sistemos klaidas, parengti aparatą, kuriam savo gyvybę galėtų patikėti Pietų ašigalio tyrinėtojai.

Kitiems studentams norėčiau patarti nebijoti savęs išbandyti nepatogiose situacijose, labiau pasitikėti savimi ir savo žiniomis. Reikia bandyti, reikia užsiimti veikla, kuri tikrai žavi. Kartais sveika pabandyti peršokti kartelę, kuri yra gerokai aukščiau nei anksčiau bandytos.

Lietuvos studentų NASA stažuotes koordinuoja ir atrankas vykdo MITA, kuri 2014 m. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su NASA. Teikti paraiškas abiems kvietimams, t.y. vasaros ir rudens stažuotėms, turi teisę Lietuvos Respublikos piliečiai, bakalauro arba magistro studijų pakopos studentai, kurie mokosi pagal gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos studijų programas. Kvietimus 2017 m. vasaros NASA stažuotėms MITA planuoja skelbti šių metų pabaigoje, o rudens – kitų metų pradžioje.

Daugiau apie lietuvio studento išradimą – vaizdo įraše

Šaltinis: lrytas.lt

Geografijos žinių konkursas Adventur 2017 parodoje: rezultatai, padėkos, foto (įkeltos užduotys)

$
0
0

Adventur-2017Skelbiame informaciją apie sausio 20 d. Lietuvos parodų rūmuose LITEXPO parodos ADVENTUR 2017 įvykusio geografijos žinių konkurso „Paragauk pasaulio, paragauk Lietuvos” informaciją. Konkurse dalyvavo 474 mokiniai77 Lietuvos mokyklų. Jie atvyko iš 27 Lietuvos savivaldybių. Iš viso į parodą atvyko 1234 moksleiviai ir mokytojai. 

Panoraminė_LGMA_Adventur_2017

.

ADVENTUR 2017 Geografijos žinių konkurse nugalėtojais tapo.

Mėlyna_progimnazija

6-8 kl. kategorija

Taškai Vardas, pavardė Mokykla Klasė
28 Matas Kovalevskis Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 7 Roma Šakalienė
28 Rapolas Toliušis Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 6 Vilma Norvaišienė
28 Emilija Bezrukovaitė Vilniaus Salininkų gimnazija 8 Renata Boguško
28 Daniela Christiansen Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 6 Roma Šakalienė
28 Vesta Cicėnaitė Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija 7 Roma Šakalienė
27 Dovydas Kurovas Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 7 Vilma Norvaišienė
27 Reta Samončik Vilniaus Simono Konarskio mokyla 8 Teresa Deržinskaja
26 Kamilė Žemgulytė Vilniaus Saulės privati gimnazija 7 Nijolė Pilipavičienė
26 Domas Raišutis Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 7 Vilma Norvaišienė
26 Erika Pranevičiūtė Kauno jėzuitų gimnazija 7 Loreta Latvienė
26 Austėja Dumčiūtė Klaipėdos Simono Dacho progimnazija 6 Vilma Norvaišienė
26 Matas Lukošius Vilniaus „Ąžuolyno“ progimnazija 6 Jovita Achmedova
26 Mija Elžbieta Garliauskaitė Vilniaus Saulės privati gimnazija 6 Nijolė Pilipavičienė
26 Emilija Stepšytė Garliavos Jonučių progimnazija 6 Sonata Žilinskienė

.

6-8 klasių_nugalėtojai_ADVENTUR_2017_LGMA_geografija

6-8 klasės VISI_REZULTATAI_Adventur_2017_ŽINIŲ_KONKURSAS

.

raudona_gimnazija

9-12 kl. kategorija

20 Vaiva Venckauskaitė Klaipėdos r. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija 11 Venckauskienė
19 Aironas Los Kauno „Santaros“ gimnazija 12 Jolanta Karčiauskienė
19 Nemira Žilinskaitė Šiaulių Didždvario gimnazija 12 Sniega Raubaitė
19 Giedrius Balanaška Kauno jėzuitų gimnazija 12 Loreta Latvienė
19 Simona Albrikaitė Telšių Žemaitės gimnazija 12 Aurelija Šviežikienė
19 Aistė Mikelionytė Kauno jėzuitų gimnazija 9 Loreta Latvienė
19 Justas Fedorovičius VšĮ Vilniaus privati gimnazija 10 Robertas Šalna
19 Kasparas Keršanskas Vilniaus licėjus 10 Jolita Milaknienė
19 Gerda Jorūnė Prapuolenytė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
19 Gabrielė Tijūnaitytė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
18 Dileta Ramanauskaitė Šiaulių Didždvario gimnazija 12 Sniega Raubaitė
18 Danielius Degėsys Vilniaus licėjus 11 Jolita Milaknienė
18 Vytenė Mockutė Kauno VDU „Rasos“ gimnazija 11 Rasa Preikšienė
18 Austėja Adamonytė Radviliškio Lizdeikos gimnazija 11 Romusas Labanauskas
18 Aurimas Jasiūnas Vilniaus Vytauto Didžiojo gimanzija 9 Vytautas Butkus
18 Benas Putrimas Kauno jėzuitų gimnazija 9 Loreta Latvienė
18 Tomas Tarvydas Vilniaus Radvilų gimnazija 11 Asta Rutkienė

.

9-12 klasių_nugalėtojai_ADVENTUR_2017_LGMA_geografija

9–12_klasės VISI_REZULTATAI_Adventur_2017_ŽINIŲ_KONKURSAS

6-8 ir 9-12 KL. KONKURSO UŽDUOČIŲ TESTĄ RASITE PASPAUDĘ ČIA – TESTAS

.

Pirmą kartą ADVENTUR 2017 parodoje įvyko Geografijos žinių konkursas suaugusiems.

Labai atsiprašome, jeigu kurių nors dalyvių pavardėse yra netikslumų, kurie galėjo atsirasti dešifruojant mokinių ranka padarytus įrašus atskymų lape. Parašius mums šiuo adresu apie pastebėtą netikslumą, stengsimės kuo skubiau jį pašalinti: lgmakonkursas@gmail.com

.

Aš myliu geografiją_LGMA

Be konkurso parodos metu mokiniai stebėjo netradicinę geografijos pamoką, kurią vedė geografas Rytas Šalna ir geografijos mokytojai Angelė Pakamorienė (Gargždai), Valentinas Padriezas (Garliava), Loreta Latvienė (Kaunas), Laima Uosytė (Telšiai), Jonas Malinauskas (Lazdijai).

Netradicinė_pamoka

.

Užduotis konkursui kūrė ir vertinimo komisiją sudarė LGMA tarybos nariai.

LGMA taryba dėkoja visiems mokytojams, atsiliepusiems į raginimą dalyvauti konkurse ir atvykti į parodą.

Mokytojų pageidavimu skelbiame Padėkų šablonus ir raštą mokyklų vadovams apie dalyvavimą šiame konkurse.

ADVENTUR_2017_NUGALĖTOJŲ_Diplomas

ADVENTUR_2017_DALYVIO_Diplomas

Rastas_mokytojams_LGMA_Nacionalinis_geografijos_konkursas_ADVENTUR_2017

Turite idėjų konkursui tobulinti – drąsiai jas siūlykite.

.

Iki ADVENTUR 2018.

LGMA tarybos informacija

Fotografijos Ryto Šalnos ir Roberto Šalnos

Mokslininkai skelbia atradę naująjį žemyną

$
0
0

Naujoji ZelandijaMūsų planeta turi naują žemyną: mokslininkų teigimu, 5 mln. kvadratinių kilometrų žemės masė, esanti ties rytine Australijos pakrante, formaliai priklauso kitam žemynui, kurį siūloma vadinti Zelandija.

Žemynai nustatomi pagal susitarimą ir turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Šiuo metu jų yra šeši: Eurazija, Afrika, Šiaurės Amerika, Pietų Amerika, Antarktida ir Australija (kai kur Europa ir Azija įvardijami kaip atskiri žemynai, tačiau tai labiau politinis, o ne geografinis skirstymas).

Mokslininkai teigia, kad žemyno vardo nusipelno dar viena žemės masė, praminta Zelandija. Tiesa, didžioji dalis jos teritorijos yra po vandeniu, Ramiajame vandenyne.

Naujajam žemynui priklauso teritorija, kurioje įsikūrusi Naujoji Zelandija ir Prancūzijai priklausančios salos – Naujoji Kaledonija.

Didžioji dalis naujojo žemyno yra po vandeniu
©teara.govt.nz

Jei Zelandijos žemynas bus patvirtintas, tai bus jauniausias ir mažiausias žemynas, kurio net 94 proc. ploto yra po vandeniu.

Naujame 11-os geologų darbe, pavadinimu „Zelandija: paslėptasis Žemės kontinentas“, pastebima, kad Zelandija turi visus keturis žemynams būdingus požymius.


Perrašysime vadovėlius?


„Tai nebuvo netikėtas atradimas, o laipsniškas supratimas“, – nurodo mokslininkai.

Tie požymiai – tai iš vandenyno iškilusi žemės masė, taip pat vulkaninių, metamorfinės ir nuosėdinės uolienos. Zelandija taip pat turi storą ir ne tokią tankią plutą, lyginant su vandenyno pagrindu, bei pakankamai didelę teritoriją, kad ją būtų galima atskirti nuo mikrožemyno.

Zelandijos terminą dar 1995-aisiais pasiūlė geofizikas Bruce’as Luyendykas. Tiesa, tuomet manyta, kad Zelandija atitinka tik tris iš keturių žemynui būtinų savybių – ji nebuvo laikoma viena didele, vientisa teritorija.

Tačiau palydovų duomenys ir gravitaciniai vandenyno dugno žemėlapiai padėjo nustatyti, kad Zelandiją sudaro vientisas plotas. Tuo remdamiesi mokslininkai ragina Zelandiją pripažinti nauju žemynu.

„Mokslinė Zelandijos klasifikavimo kaip žemyno nauda yra kur kas didesnė nei naujas pavadinimas sąraše. Tai, kad žemynas gali būti paniręs po vandeniu, bet išlikti nesuskeldėjęs, yra naudinga ir svarstymus provokuojanti savybė, naudinga tyrinėjant žemynų jungimąsi ir atsiskyrimą“, – rašoma mokslininkų darbe.

Tiesa, atkreipiamas dėmesys į tai, kad 10 tyrimo autorių atstovauja organizacijas iš Naujosios Zelandijos ir Naujosios Kaledonijos, o vienuoliktasis yra iš Australijos.

Vis dėlto B.Luyendykas, kuris šiame tyrime nedalyvavo, yra įsitikinęs, kad geologų bendruomenė priims šias išvadas.

„Šie žmonės yra A klasės žemės mokslininkai, – sakė B.Luyendykas. – Manau, jie surinko solidžius įrodymus, kurie yra pilnai pagrįsti.“

Moksliniame darbe nurodoma, kad Zelandija veikiausiai atsiskyrė nuo Australijos prieš 60–85 mln. metų.

Šaltinis: technologijos.lt

Informacija apie kovo 1 d. vyksiančią II etapo (rajonų/miestų) geografijos olimpiadą

$
0
0

KlaseSkelbiama Lietuvos mokinių geografijos olimpiados II etapo, kuris vyks  2017 m. kovo 1 d., organizavimo tvarka. Olimpiados antrasis (miestų, rajonų) etapas vyks centralizuotai. Užduotis bus siunčiamos tik tiems rajonams/miestams, kuriuose olimpiada vyks ne anksčiau kaip kovo 1 d. Užduotys bus siunčiamos elektroniniu paštu vasario 28 d. iki 12.00 val.

Olimpiadoje dalyvauja 9–12 klasių mokiniai.

Rekomenduojame pradėti 9.00-10.00 val. Užduotims atlikti reikėtų skirti nuo 2 iki 3 val.

2017 m. kovo 1 dieną maždaug 13.00 val. bus išsiųsti užduočių sprendimai.

Ataskaitą apie II etapą Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui reikia pateikti iki 2017  kovo 7 d. Elektronines ataskaitos formas reikėtų atsiųsti el. pašto adresu dina.mackevic@lmnsc.lt

Mokiniai į Trečiąjį (šalies) olimpiados etapą atrenkami pagal Mokslinio geografijos olimpiadų organizavimo komiteto (toliau MOK) nustatytą praeinamąjį balą. Jis nustatomas susumavus visų Lietuvos savivaldybių Antrojo olimpiados turo dalyvių rezultatus. MOK nustačius praeinamąjį balą, sudaromas Trečiojo etapo dalyvių sąrašas, kuris skelbiamas interneto svetainėse http://www.lmnsc.lt; www.olimpiados.lt; www.geografija.lt.

Visi olimpiados dalyviai privalo turėti:

1. Matlankį.

2. Liniuotę.

3. Skaičiuotuvą (draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais).

Siekiant, kad mokiniai ir mokytojai kuo kryptingiau ruoštųsi Rajonų / miestų geografijos olimpiadai, LGMA taryba ir Olimpiadų organizavimo komitetas skelbia šio renginio užduočių grupes.

1. Geografinis testas. Jį sudarys 30 klausimų. Maždaug pusė jų iliustruoti. Siūloma rinktis: atlikti jį internete arba įprastu būdu popieriaus lapuose. Pasirinkus tradicinį būdą, reikia atkreipti dėmesį, jog dauguma iliustracijų spalvotos. Spausdinant ne spalvotai, dalies iliustracijų turinys gali būti šiek tiek sunkiau suprantamas, tačiau esminių trikdžių tai sudaryti neturėtų.

Internete testas bus įjungtas 10.00 ir sistema veiks iki 13.00. Internetiniam testui atlikti bus nustatytas 45 min.  trukmės intervalas, tačiau mokiniai šią užduotį paprastai atlieka per 20–30 min. Prašome atkreipti mokinių dėmesį, kad jie neskubėtų, nes iš pirmo žvilgsnio atrodantys lengvi klausimai pakiša koją šimtams mokinių. Visi mokiniai privalo sekti šios užduoties atlikimo laiką.

P.s. patirtis rodo, kad atliekant testą kai kuriuose rajonuose atsiranda trikdžių, kai neužskaitomi rezultatai arba nesimato iliustracijų. Tokiai atvejais siūlome testą pasileisti arba atlikti iš naujo.

www.manogaublys.lt testų modulis.

2. Teorinės užduotys. Teorinės užduotys. Jų bus 3–4. Kiekvieną užduotį sudaro keli klausimai, taip pat šaltiniai (pvz., kartoschemos, statistika ar kt.), kuriais remiantis reikia pateikti trumpą ir aiškų atsakymą. Kai kuriuose klausimuose reikės išsamesnio, bet trumpo atsakymo.

Šiai užduočiai skiriama nuo 30 iki 40 min.

.

3. Žemėlapio (geografinio vardyno) užduotis. Ši užduotis skirta geografijos vardyno objektų žinojimui patikrinti. Mokiniams teks įvardyti kontūriniame žemėlapyje pažymėtus objektus.

Šiai užduočiai skiriama iki 20 min.

.

4. Praktinės užduotys. Tai užduotys, kuriose tikrinami įvairūs mokinių įgūdžiai ir gebėjimai. Šiai užduočiai skiriama nuo 20 iki 30 min.

.

www.manogaublys.lt testų modulis.

Darbo eiga:

1. Vertikaliajame meniu (kairėje puslapio pusėje viršuje) paspaudžiamas mygtukas „Konkursai“ ir svetainės lange iššoka apatinis užrašas mėlyname fone „Rajonų / miestų olimpiada 2017 m.”

2. Tada spaudžiama ant šio užrašo ir svetainės lange atsiranda užrašas „Dalyvių registracija į 2017 metų rajonų / miestų olimpiadą“. Paspaudus, patenkama į registracijos anketą.

3. Registracijos anketoje į laukelius mokinys įveda savo tikslų vardą, pavardę, klasę, mokyklą. Apatiniame langelyje „Tavo registracijos kodas“ sistema automatiškai pateikia penkiaženklį identifikacijos kodą. Jį patartina užsirašyti (kuo tiksliau), tuo atveju, jeigu norite pamatyti rezultatą bendrojoje rezultatų suvestinėje konkursui pasibaigus. Užpildžius registracijos anketą, spaudžiamas mygtukas „pradėti testą“.

4. Reikia būtinai atsakyti į visus testo klausimus ir tik tada spausti mygtuką „rezultatas“. Lange atsiranda lentelė, kurioje automatiškai pateikiamas surinktų taškų skaičius. Lentelėje matyti, kuriuos klausimus mokinys atsakė teisingai, o kuriuos – neteisingai. Patartina, kad mokinys praneštų stebinčiajam mokytojui, kad „jau atliko testą“ ir priėjęs mokytojas būtinai užsirašytų mokinio rezultatą.

5. Susipažinus su rezultatais, mokinys spaudžia mygtuką „Konkursai“. Tik tada užleidžiama vieta kitam mokiniui. Toliau viskas kartojama nuo pradžių.

Testo atsakymai bus įjungti maždaug 13.30. Sistema pateiks 300 pirmųjų vietų. Jeigu tarp jų nebus kurio nors Jūsų mokinio duomenų, surinkite mokinio kodą laukelyje „paieška pagal registracijos kodą“ ir spauskite mygtuką „surasti“. Sistema akimirksniu pateiks mokinio duomenis. Pakartotinai testas bus įjungtas po kelių dienų ir veiks ilgą laiką. Jį išmėginti galės bet kuris mokinys ir mokytojas.

Pastaba: administratorius pasilieka sau teisę iš sistemos šalinti nekorektiškai įvestas pavardes, vardus, kitus įrašus.

Dėmesio: dėl galimų interneto momentinių sutrikimų, baigus užduotį, sistema gali neužfiksuoti atsakymų, t.y. nepateikti atsakymų lentelės. Atkreipiame dėmesį, kad taip įvyksta ne dėl organizatorių, bet dėl vietos internetinių sistemų, serverių, elektros tiekimo ir kt. sutrikimų.

P.s. patirtis rodo, kad atliekant testą kai kuriuose Lietuvos rajonuose atsiranda trikdžių, kai užbaigus darbą sistema nepateikia atsakymų lentelės su įvertinimu arba, pasileidus testą, nesimato iliustracijų. Tokiai atvejais siūlome testą pasileisti arba atlikti iš naujo.

Tik tuo kritiniu atveju, jeigu testo atlikti internete vis dėlto neįmanoma, siūlome jį atlikti išsispausdinus ant popieriaus.

Primename, kad persprendžiant testą iš naujo, mokiniai paprastai sugaišta iki 10 minučių.

Tel. pasiteiravimui olimpiados metu tel. 8 685 33983 (tik kritiniais atvejais)

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro bei

LGMA olimpiadų organizavimo komiteto informacija

Viewing all 1192 articles
Browse latest View live